Muž vyhrožoval odpálením bomby na Pražském hradě. Soud ho potrestal podmínkou

„Obviněný byl uznán vinným spácháním přečinu šíření poplašné zprávy a byl mu uložen trest odnětí svobody v délce sedm měsíců, jehož výkon byl podmíněně odložen na zkušební dobu v délce patnáct měsíců,“ řekl Kneř. Rozhodnutí je pravomocné.

Sedmatřicetiletý muž z Jablonecka na začátku ledna hrozil odpálením bomby v areálu Pražského hradu. Podle policie zavolal na tísňovou linku 158, kde se představil jako „Král světa“. Ještě ten den ho policisté zadrželi. Kvůli výhrůžce také předčasně uzavřeli Hrad pro návštěvníky.

Muž motiv neuvedl, kriminalisté se ale obávali, že bude ve výhrůžkách pokračovat. Chtěli na něj proto uvalit vazbu, což však soud odmítl. O pár dní později ho obvinili z šíření poplašné zprávy, za což mu hrozilo až tříleté vězení. Státní zástupkyně ho následně obžalovala v polovině dubna.

Pražský hrad je národní kulturní památkou, v rozsáhlém areálu se nachází mimo jiné katedrála svatého Víta, konají se tam výstavy, koncerty a další kulturní akce.

Od roku 2016 musejí návštěvníci Hradu projít u vchodů bezpečnostní prohlídkou, což kritizují někteří politici a žádají prezidenta Miloše Zemana, aby areál více zpřístupnil. Prezidentská kancelář ale odkazuje na postoj policie, podle níž nynější bezpečnostní opatření na Hradě odpovídají situaci ve světě i Česku a průběžně se vyhodnocují.