MZV: Propuštění Hlůškové z vězení je pravděpodobné v příštím týdnu

Praha – Propuštění české občanky Terezy Hlůškové z vězení v Pákistánu je pravděpodobné v příštím týdnu. Na dotaz ČTK to dnes sdělilo ministerstvo zahraničí. Soud zatím nevyhotovil písemný rozsudek. S ohledem na výslovné přání rodiny nebude sdělovat další podrobnosti.

Hlůškovou pákistánští celníci zadrželi v lednu 2018 na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu. V březnu 2019 byla mladá Češka odsouzena k trestu odnětí svobody v délce osmi let a osmi měsíců a k pokutě. V dubnu se proti verdiktu odvolala. Rozsudek byl podle ní „v rozporu s fakty“ a nebyl podložen žádnými konkrétními důkazy. Soud jí nyní podle jejího právníka dal za pravdu, byla zproštěna obžaloby.

Česká diplomacie dříve ČTK sdělila, že předpokládá návrat Hlůškové z Pákistánu do České republiky na konci příštího pracovního týdne. Pracovníci zastupitelského úřadu v Islámábádu jsou připraveni české občance zajistit po propuštění ubytování, kde setrvá do doby, než odletí ze země.

„Soud dosud nevyhotovil písemný rozsudek, který je první podmínkou pro propuštění české občanky. Druhou podmínkou pro odcestování zpět do ČR je navrácení jejích osobních věcí včetně jejího cestovního pasu. Propuštění české občanky je tudíž pravděpodobné v příštím týdnu. S ohledem na výslovné přání rodiny ovšem nebudeme sdělovat další podrobnosti,“ napsala dnes ČTK mluvčí ministerstva Eva Davidová.

S Hlůškovou je v kontaktu asistent honorárního konzula, pákistánský občan, který žije přímo v Láhauru, kde se nachází věznice.

Zadržovaná Češka tvrdila, že do Pákistánu přijela jako modelka a někdo jí heroin do kufru podstrčil. Pákistánský zpravodajský portál UrduPoint již dříve uvedl, že drogy, které Češka převážela, by měly na černém trhu hodnotu 150 milionů pákistánských rupií (19,5 milionu Kč).

zdroj: ČeskéNoviny.cz