Na boj s inflací „nasměrovala“ vláda 74 miliard, většinu podpory ale Češi teprve pocítí

Stát chce podle premiéra Fialy pomoci lidem ohroženým vysokou inflací. „Aby si mohli poradit s ekonomickými obtížemi, s energiemi a s dalšími věcmi, tak jsme k nim nasměrovali 74 miliard korun. A to vlastně šlo k těm, kteří to nejvíc potřebují,“ uvedl Fiala ve velikonočním vydání internetového pořadu Otázky a odpovědi z Kramářovy vily.

Pomoc se dotýká daní i důchodů

Do vládní pomoci zahrnuje pět základních kroků, například dvojí letošní zvýšení důchodů za celkem 49 miliard, vyšší daňové slevy na poplatníka za 15 miliard nebo růst životního a existenčního minima za dvě miliardy.

Už příští týden by měli poslanci schvalovat zrušení silniční daně nebo snížení spotřební daně z benzinu a nafty. Oba návrhy by měly bez problémů projít. Třeba nižší daň z pohonných hmot mají řidiči platit od začátku června.

Česká televize spočítala, že reálně vláda zatím poslala důchodcům 9,4 miliardy a lidem klesly daně o 3,75 miliardy. Celkem tedy obyvatelům Česka ulevila o necelých 15 miliard. Na velkou většinu ze slibovaných 74 miliard ročně tak lidé ještě čekají. „O většině těch peněz bylo už rozhodnuto, k lidem už od ledna směřují nebo budou směřovat v příštích měsících,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).


zdroj: ČT24 Zprávy