Aktivity sopky od minulého týdne doprovází tisíce otřesů. Geologové v neděli dopoledne zaznamenali zatím nejsilnější z nich o intenzitě 4,2 stupně. Podle odborníků se počet a síla otřesů může v příštích dnech ještě zvýšit. Zemětřesení by mohla být tak silná, že způsobí škody na budovách, varovali geologové.
Připraveno k evakuaci má být v okolí sopky zhruba tisíc lidí. Podle starosty blízké obce El Paso už začala evakuace přibližně stovky lidí, kteří byli přímo ohroženi erupcí či mají problémy s pohybem. S odchodem jim pomáhají vojáci. Letecké úřady doporučily omezit lety nad ostrovem La Palma. Erupce zatím zasáhla hlavně les a řídce osídlené oblasti.
Pod sopkou se podle odborníků nahromadilo velké množství lávy, což způsobilo její obnovenou aktivitu. Naposledy byl vulkán aktivní roku 1971. Tehdy zahynul muž, který se kvůli fotografování příliš přiblížil k místům erupce. Vulkán geologové považují za jeden z nejaktivnějších na Kanárských ostrovech.
Možné omezení letecké dopravy
Podle seismologa z Geofyzikálního ústavu Akademie věd Aleše Špičáka by sopka Cumbre Vieja dle historických pozorování příliš nebezpečná být nemusela. Erupce zatím dle jeho pozorování není silná. „Neznamená to ale, že nemůže být velká, není možné nic podcenit, magma se může dostat i do obydlených oblastí,“ předpokládá Špičák.
Hrozí podle něj i omezení letecké dopravy. „Situaci lze dobře monitorovat a předávat informace na letiště,“ avizuje Špičák. U žádných z okolních sopek na Kanárských ostrovech pak neočekává v nejbližší době erupci.
Na sopečném ostrově La Palma žije asi 85 tisíc obyvatel a mezi turisty není tolik oblíbený jako další ostrovy Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote nebo Tenerife.
zdroj: ČT24 Zprávy