Na místě pěti menších by u Břežan měla stát jedna velká větrná elektrárna

Zdroj: ČT24Nedaleko Břežan na Znojemsku stojí pět větrných elektráren od roku 2005. Pomalu jim končí jejich dvacetiletá životnost, a tak se provozovatel rozhodl pro výměnu. Místo pěti stožárů by měl na místě nově stát jen jeden, dvakrát tak vysoký.

„Ta věž má sto šedesát šest metrů a průměr rotoru je sto padesát metrů, takže bude o sto metrů větší než ty, které tady máme. A právě díky tomu, že je podstatně vyšší a rotor má podstatně větší průměr, umí vyrobit nesrovnatelné množství energie,“ vysvětlila jednatelka WEB Větrná energie Michaela Lužová.

Nový stroj dokáže energií zásobit až čtyři tisíce domácností, což je o dva a půl tisíce víc, než zvládal současný větrný park. Než se však bude moct nová elektrárna postavit, je potřeba posoudit mimo jiné i její vliv na životní prostředí.Tento týden na místo proto vyrazili odborníci, kteří budou zkoumat, jak velkým rizikem je takto vysoká elektrárna pro netopýry. „Obvykle se netopýři ozývají v ultrazvukových frekvencích, které my normálně neslyšíme, takže nejjednodušší způsob i doklad je si hlasy nahrát a potom je analyzovat. Pak zjistíme, jaké druhy a v jakém množství tady přelétávají,“ vysvětlil biolog Radim Kočvara.

Zvuky nahrávají pomocí ultrazvukového detektoru umístěného na větrné elektrárně. „Musí se tam toho zkoumat opravdu hodně a je velmi vysoké procento projektů, které se k té realizaci nedostanou, protože v průběhu se něco pokazí,“ řekla Lužová.

Stavební povolení na novou elektrárnu by chtěla mít společnost v ideálním případě hotové do roku 2025. Při současných cenách pak za jednu elektrárnu zaplatí pět milionů eur. Další stejně velký stroj chce pak společnost postavit i na nedalekých polích u Hrušovan nad Jevišovkou.