Na Žďársku pyrotechnici likvidovali 77 granátů z války

zdroj: ČeskéNoviny.cz – Vlachovice (Žďársko) – U Vlachovic na Žďársku dnes po poledni policejní pyrotechnici zlikvidovali třemi řízenými odstřely válečnou munici. Šlo o 77 útočných ručních granátů a 127 rozněcovačů. Dalších 87 ručních granátů odvezli. Munici nalezla v lese v sobotu žena pomocí detektoru kovu. Při její likvidaci nebyl nikdo zraněný a nevznikly ani škody na majetku. O zásahu byli informovaní obyvatelé obce, ale nebylo je potřeba evakuovat, sdělila ČTK mluvčí krajské policie Dana Čírtková.

„S částí vojenské munice nebylo možné z důvodu její nestálosti manipulovat, a proto bylo pyrotechnikem v průběhu průzkumu rozhodnuto o její likvidaci přímo na místě,“ uvedla mluvčí. Řízené odpaly byly provedené mezi a 12:35 a 14:40. Pozemek byl po likvidaci munice upravený a předaný majitelce.

O nálezu munice v lesním porostu u Vlachovic se policie dověděla v sobotu odpoledne. Žena tam pomocí detektoru kovu našla několik silně zkorodovaných rozbušek asi deset centimetrů pod povrchem. Místo nálezu policie zajistila. Pyrotechnik při prvním ohledání našel asi 40 silně zkorodovaných ručních granátů a několik roznětek, pravděpodobně z 2. světové války.

Kvůli předpokladu, že na místě může být víc munice, byly práce přerušené od sobotního večera do dnešního rána. Další vojenskou munici našli pyrotechnici dnes. Při průzkumu provedeném i s pomocí speciálního bagru nakonec našli 77 ručních granátů československé výroby, šlo o útočné ruční granáty RG 34. S nimi na místě zlikvidovali i 127 rozněcovačů RG 31. Dalších 87 ručních granátů RG 31 polské výroby odvezli k likvidaci jinam.

zdroj: ČeskéNoviny.cz