Návod: Jak na perfektní domácí ovocné víno

Výroba domácích ovocných vín je skvělý způsob, jak si déle vychutnat chuť čerstvého ovoce, kterého je teď všude plno. Následující návod vám ukáže jednoduchý postup, jak vyrobit lahodné ovocné víno ve vašem vlastním domě.

Co budete potřebovat:

 • Čerstvé ovoce (například hrozny, jablka, meruňky, švestky, jahody apod.)
 • Cukr
 • Kvasinky (vinařské kvasinky jsou nejvhodnější)
 • Voda
 • Skleněná nádoba s uzávěrem (nádoba na fermentaci)
 • Gázový uzávěr nebo balónky na fermentaci
 • Filtrační síto
 • Lahve na víno

Postup:

 1. Krok: Příprava ovoce Ovoce důkladně omyjte a zbavte se všech nečistot. Pokud používáte ovoce s peckami, zbavte se jich a rozmělněte ovoce na menší kousky. U hroznů odstraňte stopky.
 2. Krok: Rozmělnění ovoce Pokud máte dostupný lis na ovoce, použijte ho k rozmělnění ovoce. Pokud nemáte lis, můžete použít sterilní vidličku nebo kartáč na brambory k rozmačkání ovoce.
 3. Krok: Příprava fermentační nádoby Přidejte rozmačkané ovoce do skleněné nádoby na fermentaci. Přidejte cukr dle své chuti. Množství cukru závisí na sladkosti ovoce a vašich preferencích. Smíchejte ovoce a cukr dobře.
 4. Krok: Přidání kvasinek Nasypte vinařské kvasinky na povrch ovoce. Důkladně promíchejte. Kvasinky pomohou fermentovat cukr na alkohol a přidají charakteristické aroma vína.
 5. Krok: Zakryjte nádobu Uzavřete skleněnou nádobu s uzávěrem nebo připevněte gázový uzávěr nebo balónek. To umožní odchod plynu vytvářeného během fermentace a zabraňuje vstupu vzduchu, který by mohl znehodnotit víno.
 6. Krok: Fermentace Nádobu umístěte na teplé místo, kde bude teplota kolem 20-25 °C. Nechte ovoce fermentovat po dobu asi 1-2 týdnů. Během tohoto období pravidelně kontrolujte průběh fermentace.
 7. Krok: Filtrace a stárnutí Po skončení fermentace sceďte víno skrz filtrační síto, abyste odstranili pevné zbytky ovoce. Poté nechte víno odstát a stárnout v nádobě nebo v lahvích po dobu několika týdnů až několika měsíců. Čím déle bude víno stárnout, tím lepší bude jeho chuť.
 8. Krok: Lahvování Až bude vaše víno dostatečně vyzrálé, nalejte ho do lahví a uzavřete je. Dejte pozor, aby byly lahve čisté a sterilní, aby se zabránilo kontaminaci vína.

Nyní máte hotové domácí ovocné víno! Užijte si ho s přáteli a rodinou jako skvělý doplněk ke společenským událostem nebo jednoduše jako odměnu za svou vlastní kreativitu a úsilí.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/bobule-ovoce-j%C3%ADdlo-ostru%C5%BEiny-2277/