Nejčastější letní úrazy a komplikace a jak na ně

Léto je obvykle spojeno s dobou odpočinku, dobrodružství a bezstarostnosti. Na úrazy, nemoci a zdravotní komplikace nechce nikdo z nás nikdy myslet, a už vůbec ne v létě. Přesto ale existují úrazy a další potíže, které se v létě vyskytují více než v jiných v obdobích. Jak jím předcházet a jak na ně vyzrát, pokud nás přece jenom potkají?

Drobné rány a odřeniny

V tomto článku se budeme věnovat úrazům, se kterými si bezprostředně dokážete poradit sami, a to minimálně do doby, než budete moci navštívit zdravotnické středisko. Mezi velmi časté letní úrazy patří odřeniny a další drobné rány, způsobené při pádu nebo třeba při procházení neprostupným terénem. Jakákoliv rána je potenciálním místem vniknutí infekce, proto byste její ošetření neměli v žádném případě zanedbat. V první řadě je zapotřebí s čistýma rukama a při zachování hygienických náležitostí zastavit případné krvácení. Následně ránu důkladně vyčistěte, případně opatrně odstraňte pevné nečistoty. Nezanedbávejte dezinfekci rány, ať už klasickým peroxidem vodíku, nebo třeba „neštípavými“ prostředky, jako je roztok Betadine. Způsob krytí vždy závisí na druhu rány. Drobná řezná poranění (například od kapesního nožíku) můžete spojit k sobě speciálními lepicími proužky nebo mašličkovou náplastí, pro běžné ranky postačí zkrátka jen náplast s polštářkem. V létě se nám nevyhýbají ani puchýře. Ty sice mnohdy lákají k propíchnutí, s výjimkou opravdu velkých puchýřů, u kterých je namístě sterilní porušení, byste se ale k tomuto kroku odhodlávat neměli. Vzniklý puchýř zkrátka jen přelepte speciální náplastí, ve fázi sušení mu naopak ve chvílích odpočinku nechávejte volný přístup vzduchu.

Vymknutý kotník – výron v kotníku

Při letních túrách a výletech nás obzvlášť v náročnějším terénu může nepříjemně zaskočit vymknutý kotník. Vymknutý kotník bolí, otéká, někdy může zmodrat, a chůze po postižené noze se značně komplikuje. Tento druh úrazu se vyznačuje několika druhy závažnosti, respektive poškození, a vždy by jej měl posoudit lékař. Co můžete udělat bezprostředně sami? Ihned po úrazu zachovejte protokol PRICE (Protection – ochrana, Rest – odpočinek, Ice – led, Compression – komprese, Elevation – zvednutí). Postiženou oblast zafixováním ochraňte před dalším možným poškozením, u poraněného zajistěte okamžitý odpočinek a klidový režim, ideálně vleže. Poraněné místo můžete krátce, přiměřeně a opakovaně ledovat. Stačí na 15 minut, přičemž led nikdy neklademe přímo na kůži. Ke snížení otoku a zároveň zvýšení stability použijte elastické obinadlo, obvazování provádějte směrem od prstů přes kotník až k lýtku. Noha s vymknutým kotníkem by se měla naházet o něco výše, ideálně na velkém měkkém polštáři, měla by být lehce vytočená směrem ven a mírně ohnutá v koleni. Další postup volíme podle pokynů lékaře.

Úžeh a úpal

Mezi nepříjemnosti, které nás mohou v letních měsících potkat, patří také úžeh a úpal. Těmto zdravotním komplikacím se dá předcházet lehce – stačí se vyvarovat pobytu na přímém slunci a nepobývat venku při extrémně vysokých teplotách. Řada odborníků radí v těchto podmínkách nevycházet mezi 11. hodinou dopolední a 15. hodinou odpolední. Samozřejmostí by měla být vhodná pokrývka hlavy spolu s dostatečnou hydratací. V případě úžehu, který je důsledkem pobytu na přímém slunci, dostaňte postiženého do stínu, opatrně ale důkladně jej hydratujte (můžete podávat třeba i roztok Kulíšek), a přiměřeně ochlazujte studenými obklady. V případě prudkého zhoršení stavu se nezdráhejte volat odbornou pomoc. V případě úpalu dopravte dotyčného na chladnější, stinné místo s dostatečným prouděním vzduchu. Uvolněte mu oděv a položte jej do polohy vleže s mírně zvednutými dolními končetinami. Pokud máte možnost, měřte postiženému teplotu, a ochlazujte jej obklady a otíráním, odkud jeho tělesná teplota neklesne na 38,5 °C.

Zdroj obrázků: Pexels, Unsplash