Nejlepší je Okupace, rozhodli filmoví kritici. Herecké ceny má „Zátopek“ Neužil a chybující Gajdošíková

Michal Nohejl téměř třicet let natáčel reklamy, případně hudební klipy, než dospěl ke svému celovečenímu debutu. A hned natočil nejlepší film roku 2021. Satirický snímek Okupace se odehrává  v době normalizace, na ospalém večírku divadelních herců, kam jako nezvaný host přijde opilý sovětský důstojník.

Podle kritiků se Nohejl loni ukázal i jako nejlepší režisér. Nechal přitom za sebou režisérské „harcovníky“ Davida Ondříčka i Jana Prušinovského. Debut  mu vynesl rovněž titul objev roku 2021.

Okupaci natočil podle nejlepšího scénáře, usoudili dále kritici. „Ten film je trochu o tom, jak Češi neustále hledají svého okupanta. Možná je to provokativní nápad, že někde hluboko v nás je potřeba hledat někoho, kdo nás bude řídit nebo ovládat, ale mám pocit, že je to poměrně aktuální téma,“ řekl spisovatel a jeden ze scenáristů Marek Šindelka. Příběh s ním napsal autor komiksů Vojtěch Mašek.

Nejlepší mužský herecký – a zároveň atletický – výkon loni v premiérových titulech podal Václav Neužil. Ztvárnil totiž olympijského běžce Emila Zátopka, příprava na roli obnášela i náročné tréninky a vyžádala si Neužilovu až hollywoodskou proměnu.

„Mám velkou radost, že cenu přebírám zrovna za tuto roli, která mě dlouho provázela životem, a ta intimita snad byla znát i navenek,“ věří herec. „Jsem rád, žes ve mně viděl toho Emila dřív než já,“ vzkázal při přebírání ceny režisérovi a scenáristovi Davidu Ondříčkovi.

Jinak projekt, jehož od nápadu k premiéře trvalo dotáhnout čtrnáct let, odešel s prázdnou. Jisté už také je, že neuspěl ani jako český zástupce v klání o Oscara. Šanci na případná další ocenění má ale ještě v cenách Český lev.

Pro cenu určenou nejlepší herečce si na jeviště pražského Divadla Archa došla Pavla Gajdošíková. Přesvědčila hereckým výkonem v dramatu Chyby. Hrála ženu, kterou dožene její minulost, někdejší natáčení porna obrátí život naruby nejen jí, ale výrazně zasáhne i do partnerského vztahu. Chyby natočil Jan Prušinovský.

Dokument, který by z loňské tvorby měli lidé vidět, je podle kritiků Jednotka intenzivního života. Debut Adély Komrzý divákům předkládá nelehké téma, týká se totiž těžkosti nemoci i závěru života. S citem ukazuje, jak funguje paliativní péče a jaké mají potřeby a přání pacienti s nevyléčitelnou nemocí.

Animovaný film Myši patří do nebe uspěl jako nejlepší audiovizuální počin. Kritici mu vítězství přiřkli za výtvarnou koncepci. Ta je dílem režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka a také Jana Kurky, jenž se podílel na scénografii. Příběh podle stejnojmenné knihy prostřednictvím vyprávění o nepravděpodobném kamarádství myšky a lišáka zprostředkovává dětským divákům téma smrti a ztráty.

Animace uspěla i mezi krátkometrážními snímky, a to animovaným dokumentem Milý tati. „Je to ocenění i pro vietnamskou menšinu,“ prohlásila režisérka Diana Cam Van Nguyenová. Poděkovala i svému otci. Autorka se k příběhu totiž inspirovala dopisy, které jí před lety psal z vězení.

Rok 2021 přinesl celkem na šest desítek nových celovečerních snímků ucházejících se o hlavní ceny. V deseti kategoriích si sošku pro vítěze mohou odnést hrané, dokumentární i animované tituly. Jak celovečerní, tak krátké filmy.

Další projekty zohlednila kategorie Mimo kino vyhrazená televizním či on-line počinům. Letos ji v nominacích ovládly pořady České televize. Pro sošku si došli tvůrci seriálu Ochránce. Nabídl vhled do práce školního ombudsmana a problémů českého školství.

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení české filmové kritiky. Do každoroční bilance tuzemské kinematografie se také pouští ceny Český lev, na něž dohlíží Česká filmová a televizní akademie. Nominace za rok 2021 vedou filmy Zátopek a Okupace. Výsledky budou známy přesně měsíc po Cenách české filmové kritiky, tedy 5. března. Opět v přímém přenosu České televize.

zdroj: ČT24 Zprávy