Nejslavnější český gangster v Africe? Manažer a herec Viktor Korček z Berouna

NEJSLAVNĚJŠÍ ČESKÝ GANGSTER V AFRICE? MANAŽER A HEREC VIKTOR KORČEK Z BEROUNA
Manažer Viktor Korček se herectví jako koníčku věnuje už od svých studentských let. Považuje se za komika, osobní život mu ale přinesl spíše vážné role, herecký zase gangsterské, které z něho navíc udělaly pravděpodobně nejznámějšího českého padoucha v Africe. Největší radost mu dělá sedmiletá dcera Charlotte, která už také stála před kamerou, zahrála si dokonce s Orlandem Bloomem.

Trailer k Chini ya Kapeti (Pod kobercem) | Video: Se svolením V. Korčeka Vzděláním ekonom se před africkým dobrodružstvím doma v Česku věnoval hlavně marketingu a pracoval na několika pozicích v managementu. Jak sám rád říká, ještě při studiu na vysoké škole si dokonce střihl brigádu jako místostarosta Berouna. „V zastupitelstvu jsem působil osm let a od roku 2001 jsem byl dva roky neuvolněným místostarostou. To bylo ještě za starosty Jiřího Bessera. Někdo dělal v mekáči, já jsem seděl v městské radě. Byla to samozřejmě úžasná a cenná zkušenost,“ vzpomíná Viktor Korček.

Herectví pro něho bylo už od doby, kdy studoval na berounském gymnáziu, srdcovou záležitostí. Se souborem vystupoval na různých místech v regionu, dokonce občas spojil síly s Leošem Marešem. Tehdy přitom netušil, že se mu tyto zkušenosti budou jednou hodit v Tanzanii.

„Celé dětství jsem strávil s trumpetou a aktivně na ni hraju dodnes. Hudba mě vlastně k divadlu dotáhla. Tehdy Honza Horný založil gymnaziální soubor Batlačilakýr. Později jsme s Jirkou Filipem a dalšími kamarády dali dohromady Herce 1. generace. To byl takový prubířský kámen, kde jsme se učili a blbli. Ještě jsme na to navazovali různými pódiovými show s Leošem Marešem, Alešem Růžičkou a Oldou Burdou. S Alešem jsme poté pokračovali v komediálně-tanečním boybandu Božani a dělali jsme třeba parodický Lunetic revival,“ vypráví Korček.

Se slavným moderátorem z Evropy 2 měl možnost občas vystoupit přímo v populární ranní show. „Leoš nás tam zval, takže jsem dokonce pomohl s výrobou několika dílů Mrázka ústředny. Vždycky mi Leoš nebo Patrik Hezucký zavolali a pak už to bylo o improvizaci,“ říká.

 

Po maturitě ho to táhlo na herectví nebo režii na DAMU. „Ale jak to bývá, spolu s další stovkou mě nevzali, takže jsem pokračoval ve studiích managementu,“ dodává.

DVACET TISÍC BRÝLÍ Z ČESKA PRO AFRIKU
První krůčky na černém kontinentu učinil v roce 2008. Tehdy se v Praze seznámil se svou dnes už bývalou ženou, která pochází z Keni. „Po nějakém čase jsme se vzali a díky ní jsem začal jezdit do Keni, kde jsem po rozkoukání zjistil, že tam je zajímavý prostor k podnikání a dalšímu aktivnímu působení. Rád pomáhám lidem a především v Africe mají různé dobročinné snahy pro místní mnohem větší dopad. Tady, s nadsázkou řečeno, člověk skoro nepozná, že se otevřela nová klinika, tam to bývá pravý opak,“ vysvětluje.

V roce 2009, kdy ještě pracoval jako obchodní ředitel oční kliniky Lexum, dal dohromady tým lidí, který zorganizoval charitativní projekt Dejme brýle Africe. „Kolektivním úsilím a díky spolupráci s duchovním Československé církve husitské Phanuelem Oswetou z Keni, který působí na Kladně, se nám podařilo do Itiba poslat 20 tisíc brýlí.“

V Itibě se s jeho přispěním povedlo postavit nové křídlo nemocnice. „Když jsem skončil v Lexumu, nějaký čas jsem pracoval jako ředitel v Multisonicu. Při té příležitosti jsem se potkal s režisérem Zdeňkem Troškou a právě v Itibu se mi podařilo pro něho zařídit natáčení snímku Doktor od jezera hrochů. Celý štáb se vzdal honoráře, když viděli tamní projekt. Plus tam byli ještě nějací sponzoři a povedlo se nám tak dát dohromady zhruba milion korun, za který se postavilo to nemocniční křídlo,“ vzpomíná.

Od té doby se do Afriky pravidelně vrací, působí tam především jako projektový manažer a konzultant pro české společnosti. „Není to nic stálého, protože samozřejmě záleží na investičním klimatu tady v Česku – například pandemie či válka na Ukrajině přinesly značné ochlazení,“ připomíná.

Kromě pracovních cest se do Afriky vrací i kvůli herectví. K tomu se dostal teprve loni, a to nečekaně přes své oblíbené karate. Viktor Korček je totiž nositelem černého pásku v tomto bojovém sportu. Kdysi přitom začínal u berounského trenéra Čestmíra Červenky.

MAFIÁN PŘED KAMEROU. DÍKY KARATE
V Africe dostal nejdříve malou roli v pilotním dílu nově vznikající televizní série. „Karate miluji a v Africe jsem jej cvičil, byť vypadám spíš na sumo. Byl jsem přizván k natáčení seriálu Shazi, kde jsem se měl před kamerou jen mihnout. Ale zaujal jsem je, protože asi nečekali, že se tam dostaví běloch, který umí hrát,“ směje se.

Následovala velká role mafiána v televizní sérii Chini ya Kapeti (Pod kobercem). „Scény se mnou prolétly sociálními sítěmi a nasbíraly několik milionů zhlédnutí. Hodně to seriálu pomohlo, stal se velmi populárním a běžel v největší tanzanské televizi. Každý díl vidělo kolem deseti milionů lidí,“ vypráví.

Pak přišlo další obsazení – a opět to byl mafián. Tentokrát si zahrál Franka ve snímku The Green Tanzanite (Zelený tanzanit). Tato role zpečetila, že se z něho stal pravděpodobně nejslavnější český padouch na africkém kontinentu. „Řekl bych, že po Krejčířovi jsem v Česku druhý, ale v Africe budu první já. On tam není mediálně moc známý. Zelený tanzanit je dvouhodinový večerák, který měl na začátku jara dokonce předpremiéru tady v berounském kině,“ dodává.

DOCTOR VICTOR 007 NA SOCIÁLNÍ SÍTI
Viktor Korček se postupem času naučil svahilštinu, kterou ve světě komunikuje asi 200 milionů lidí. Kombinace bílého muže z Česka mluvícího tímto jazykem a populární sociální sítě z něho pak udělaly africkou hvězdu na druhou. „Vlastně jde o jazyk, který je v top ten na světě. Ze svahilštiny mám státnice – úroveň B, takže už se domluvím celkem dobře. A díky tomu jsem se pustil do TikToku, kde už mám kolem 100 tisíc followerů z Keni a Tanzanie,“ říká a připomíná, že jeho umělecké jméno je Doctor Victor 007.

Nejvíce radosti mu dělá jeho dcera, která s matkou žije v Praze. „Charlottce je teď sedm let a v herecké kariéře už je docela přede mnou. Krom toho, že natáčí reklamy, už si zahrála v produkci Amazon Prime například v seriálu Carnival Row s Orlandem Bloomem. Dostala se také do přípravky baletu Národního divadla. Byl bych moc rád, kdybychom v Africe spolu něco natočili,“ dodává Viktor Korček.

Zdroj: Deník.cz