Některé žáky čeká testování, neočkovaní učitelé musí mít respirátor

Praha – Neočkované žáky v osmi regionech s nejhorší epidemickou situací čeká dnes testování na covid-19. Mělo by se týkat asi 165.000 žáků. Pokud se děti odmítnou testovat a nebudou mít ani doklad o prodělání nemoci v posledním půl roce, budou muset při výuce nosit roušku. Respirátory musí ode dneška v českých školách mít při výuce nasazeny neočkovaní učitelé.

Testování neočkovaných žáků se uskuteční v okresech České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. Rozhodující byla data z neděle 17. října. Týdenní přírůstek nových případů covidu byl k tomuto dni v těchto regionech vyšší než 300 na 100.000 obyvatel. Další okresy mohou přibýt do druhého kola testování, které je v plánu za týden.

Žáci, kteří test odmítnou, nebudou moct ve škole cvičit, zpívat budou moci s dvoumetrovým rozestupem a v jídelně budou muset sedět 1,5 metru od ostatních. Výjimku mají děti s psychickou poruchou nebo vážným zdravotním problémem. Testovat se nemusejí žáci, kteří jsou očkovaní, v posledním půl roce prodělali covid nebo mají doklad o negativním testu z jiného odběrového místa. Stejná pravidla platí pro zaměstnance škol.

Ministerstvo školství má rezervu asi tří milionů antigenních testů na covid-19. V základních a středních školách v celé ČR je zhruba 1,4 milionu žáků, testování v osmi vybraných okresech by se mělo týkat asi 12 procent z nich.

Neočkovaní učitelé musejí mít ode dneška při výuce respirátory. Výjimku mají učitelky a učitelé v mateřských školách a dětských skupinách.

 

zdroj: ČeskéNoviny.cz