Německo už nemůže Ukrajině poskytnout moc zbraní, tvrdí Scholz. Michel mluvil s Putinem

Scholz je přesvědčen, že Berlín, který odmítá Ukrajině dodávat těžké zbraně jako třeba tanky, dělá vše, co je v jeho silách. Možnosti armády jsou přitom podle něj prakticky vyčerpané. Co ještě může bundeswehr poslat, ale ještě pošle, ujistil.

Zároveň připomněl, že Německo bude Ukrajině financovat nákup zbraní od německých výrobců. Berlín Kyjevu nedávno zaslal seznam, z něhož si zbraně může vybrat. Podle informací deníku Bild z něj ale kancléřství nejprve vyškrtlo téměř všechny těžké zbraně, o které Ukrajina usiluje nejvíce.

Německá armáda musí zůstat bojeschopná, řekl Scholz

Na opakované otázky, proč Německo odmítá dodávat těžké zbraně či průběžně další zbraně ze zásob své armády, Scholz odpověděl mimo jiné tím, že je nezbytné, aby spolková republika byla kdykoliv schopna bránit své území. Ohrožení zemí NATO Ruskem podle něj trvá.

„Velmi brzy jsem řekl, že musíme udělat všechno pro to, abychom se vyhnuli konfrontaci mezi NATO a vysoce vyzbrojenou jadernou supervelmocí, jako je Rusko. Dělám vše pro to, abych zabránil eskalaci, která by vedla k třetí světové válce,“ domnívá se kancléř.

Aby Německo pro vyzbrojení Ukrajiny dělalo více, by si přál mimo jiné český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Němci samotní jsou podle Spiegelu názorově rozděleni. Zatímco 47 procent jich je pro dodávky těžkých zbraní, 45 procent jich je proti.

Embargo na ruský plyn Scholz znovu odmítl

Do budoucna je podle Scholze nutné uzavření příměří a stažení ruských jednotek. Mírová dohoda pak podle něj musí být taková, aby Ukrajině umožnila se bránit. „Vyzbrojíme ji tak, aby byla garantována její bezpečnost. Jsme k dispozici jako garanční mocnost,“ podotkl.

Německý kancléř také znovu odmítl embargo na dovoz ruského plynu. K zastavení války by to podle něj nevedlo. Pokud by totiž ruský vůdce Vladimir Putin reagoval na hospodářské argumenty, válku by vůbec nezačal.

Zároveň Scholz připustil, že se spolková republika měla dříve začít zbavovat závislosti na ruském dovozu. Také podle něj spojenci už po ruské anexi Krymu v roce 2014 měli přijmout část sankcí, které přišly na řadu až letos.

Heger se vyslovil pro stupňování sankcí

Pro stupňování sankcí vůči Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajině se vyslovil slovenský premiér Eduard Heger, stejný názor má podle něj také Polsko, řekl po pátečním jednání členů slovenské a polské vlády.

„Tlak ruské strany neutichá. Je důležité, abychom stupňovali sankce vůči Rusku. V tomto jsme s Polskem jednotní,“ uvedl Heger. Dodal, že je důležité, aby Ukrajina zůstala svobodnou a demokratickou zemí a aby byla respektována její územní celistvost.

Západ už na Moskvu po invazi na Ukrajině v několika krocích sankce uvalil. Polský premiér Mateusz Morawiecki se vyslovil pro konfiskaci ruského majetku v bankách západní Evropy. Takto získané zdroje by podle něj měly sloužit na poválečnou rekonstrukci Ukrajiny a na pomoc uprchlíkům.

Morawiecki také předeslal, že Polsko už letos bude nezávislé na dodávkách zemního plynu z Ruska. V létě by mělo začít v testovacím provozu fungovat nové polsko-slovenské plynovodní propojení, které umožní Bratislavě využívat při dodávkách plynu nové zdroje. V současnosti je Slovensko na dovozu ruského plynu závislé.

Polský premiér také vyjádřil zklamání nad přístupem Maďarska k Ukrajině. „Když někdo protestuje proti sankcím vůči Rusku, ať je to Německo nebo Maďarsko, jsme pobouřeni stejnou mírou. Nesmíme schovávat hlavu do písku. Kdyby všechny státy západní Evropy bránily bezpečnost tak, jako bojují Ukrajinci za svou svobodu, tak dnes by bylo po válce. Některé státy něco jiného říkají a něco jiného dělají,“ zdůraznil Morawiecki.

Michel telefonoval s Putinem

Šéf Evropské rady Michel v pátek jednal po telefonu s Putinem. Podle svých slov apeloval na okamžité zavedení humanitárního koridoru z obléhaného Mariupolu a dalších měst, a to tím spíše, že se blíží pravoslavné velikonoční svátky.

Putin prý Michelovi popisoval kroky, která ruská strana přijímá na ochranu civilního obyvatelstva, včetně „každodenního zřizování humanitárních koridorů a vyhlašování klidu zbraní v zájmu bezpečné evakuace civilistů z oblasti bojů“. Ukrajina si ale opakovaně stěžuje, že ruská armáda na dojednané koridory útočí. Kyjev také varuje, že ruské úřady ve jménu „ochrany civilistů“ odvezly proti jejich vůli do Ruska statisíce občanů Ukrajiny.

Michel během telefonátu zdůraznil nepřijatelnost ruské agrese a vyzval Putina k přímému jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Podle ruské státní agentury TASS, která citovala Kreml, Putin Michelovi odpověděl, že případné jednání se Zelenským záleží na výsledcích rozhovorů mezi Kyjevem a Moskvou. Ukrajina podle Putina však není připravená hledat vzájemně přijatelná řešení.

zdroj: ČT24 Zprávy