Německý prezident Steinmeier uctí v kryptě památku výsadkářů

Zpráva ČTK: Německý prezident Frank-Walter Steinmeier při nadcházející návštěvě Česka uctí památku československých výsadkářů, kteří zemřeli po atentátu na Reinharda Heydricha. Na programu bude mít také jednání s předními ústavními představitele včetně prezidenta Miloše Zemana. Novinářům to dnes řekl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.

Steinmeier chce do Prahy přijet ve středu vlakem. Plán mu komplikuje stávka strojvedoucích německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB), která by měla skončit v noci na středu. Jindrák Steinmeierův příjezd označil za jednu z nejdůležitějších návštěv během Zemanova druhého prezidentského mandátu.

Oficiálním dnem cesty bude čtvrtek, se Zemanem se ale německý prezident potká už ve středu večer na zámku v Lánech, kde pro něj a jeho manželku český prezidentský pár uspořádá večeři. Kvůli akci bude podle Jana Pastora ze Správy Pražského hradu po celý den uzavřen zámecký park.

Se Zemanem se pak jeho německý protějšek opět potká druhý den na Pražském hradě, kde bude přijat s vojenskými poctami. Jednání bude předcházet návštěva Národního památníku hrdinů heydrichiády v kryptě pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze. Steinmeier bude podle Jindráka prvním německým prezidentem, který místo posledního boje atentátníků na říšského protektora Heydricha a dalších parašutistů navštíví. V minulosti se do krypty vypravilo pouze několik prezidentů a významných představitelů cizích států.

Se Zemanem by mohl mluvit například o situaci v Afghánistánu, bavit by se také měli o bilaterálních česko-německých tématech nebo třeba o migraci. Zmíní také spolupráci v době koronavirové pandemie.

Na Hradě se kromě Zemana Steinmeier setká i se členy národních delegací. Českou republiku budou mimo jiné zastupovat ministři vnitra Jan Hamáček, zahraničí Jakub Kulhánek (oba ČSSD), obrany Lubomír Metnar a průmyslu a dopravy Karel Havlíček (oba za ANO). V Rudolfově síni bude podáván oběd pro asi 80 hostů. Podle Jindráka půjde kvůli koronaviru o první podobnou akci za poslední zhruba dva roky. Pozváni byli politici i hosté ze sportovního či kulturního prostředí včetně Heleny Vondráčkové.

Ve čtvrtek bude Steinmeier jednat také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). S premiérem Andrejem Babišem (ANO) se sejde v pátek před odjezdem do Ústí nad Labem. V severočeském městě navštíví společnost Collegium Bohemicum, která připravuje ojedinělou multimediální interaktivní výstavu zabývající se česko-německými vztahy.

Během cesty má Steinmeier v plánu také návštěvu Strahovského kláštera nebo setkání se zástupci německých firem.