Nezaměstnanost v ČR: Počet nezaměstnaných mírně klesá

Jedním z problémů, které v současnosti trápí nejen obyvatele naší republiky, je nezaměstnanost. O míře nezaměstnanosti v České republice pravidelně informuje například Úřad práce – a jsou to právě nejnovější údaje z této instituce, které poukazují na to, že letos v dubnu u nás došlo k mírnému poklesu nezaměstnanosti. Co to znamená a čím byla tato změna způsobena?

Pokles nezaměstnanosti v ČR

Podle údajů, které nedávno zveřejnil Úřad práce ČR, došlo u nás v průběhu letošního dubna k poklesu míry nezaměstnanosti o jednu desetinu procentního bodu na 3,3 %. Loni v dubnu byla nezaměstnanost v České republice na 4,1 %. Počet nezaměstnaných za dané období činil 243 658, což je ve srovnání s předešlým měsícem zhruba o devět tisíc méně. Počet volných pracovních míst činil v průběhu letošního dubna něco málo přes 344 300.

Vliv války na nezaměstnanost

Současná ruská invaze na Ukrajině má vliv na celou řadu oblastí v naprosté většině zemí světa. Dopady války na Ukrajině pociťují jednotlivé státy po stránce výroby, ekonomiky, ale také po stránce zaměstnanosti. Od doby, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu, se v Česku nechalo podle údajů od Úřadu práce zaměstnat více než 35940 občanů Ukrajiny. Ukrajinci se nejčastěji nechávají zaměstnávat například v oblasti stavebnictví, výroby či v dopravě, ale v některých případech také třeba ve službách.

Podle tiskové zprávy Úřadu práce z první poloviny května letošního roku se nezaměstnanost drží na tak nízkých číslech, že její míra byla podle dostupných dat EUROSTATu za měsíc březen nejnižší v celé Evropské unii. Zatímco průměr v tomto směru činil v EU 6,4 %, u nás se jednalo o 2,3 %. Generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon v souvislosti s poklesem nezaměstnanosti připomíná, že se nepochybně jedná o vliv nárůstu sezónních prací ve stavebnictví, gastronomii, cestovním ruchu, ale třeba také v zemědělství, lesnictví nebo lázeňství. Vzhledem k velmi nestandardní situaci, která souvisí s aktuálním děním na Ukrajině, je výhled do dalších měsíců spíše nejistý, a podle Najmona závisí na ekonomickém vývoji, průběh válečného konfliktu na Ukrajině i na případných protipandemických opatřeních.

Zdroj: Úřad práce ČR (tisková zpráva)

Zdroj fotografií: Pexels