Nigerská armáda se snaží o převrat, zajala prezidenta

Vojáci prohlášení zveřejnili jménem uskupení, které si říká Národní rada pro ochranu vlasti (CNSP). „My, obranné a bezpečnostní síly shromážděné v rámci CNSP, jsme se rozhodli skoncovat s režimem, který znáte,“ uvedl podle AFP jeden z velitelů Amadou Abdramane, který byl obklopen devíti dalšími vojáky v uniformách. Důvodem jsou prý „zhoršující se bezpečnostní situace a špatné vládnutí“.

Uzavření hranic a zákaz vycházení platí „do odvolání“. Vojáci západoafrické země dále oznámili, že pozastavili činnost veškerých státních institucí v zemi. Varovali rovněž před jakoukoli zahraniční intervencí.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil v telefonátu nigerskému prezidentovi „neochvějnou podporu“. Vyzval rovněž k jeho „okamžitému propuštění“. „Nemohu říct, zda jde z technického hlediska o převrat, či ne, to je na právnících. Jde ale o jasnou snahu uchvátit moc násilím a porušit ústavu,“ prohlásil Blinken. S Bazoumem hovořili i generální tajemník OSN António Guterres a rovněž mu nabídl „plnou podporu OSN“.

Bazoum je demokraticky zvoleným prezidentem, který Nigeru vládne od dubna 2021. Historii země provází od získání nezávislosti v roce 1960 státní převraty a četné pokusy o puč.

Zdroj: ČT