Nouzový stav 2022: Co pro nás znamená?

V souvislosti s tragickými událostmi na Ukrajině se současná vláda ČR rozhodla vyhlásit nouzový stav. Nouzový stav kvůli Ukrajině bude v ČR platit od pátku. V posledních dvou letech byl termín nouzový stav v České republice skloňován často ve všech možných pádech, většinou v souvislosti s řadou nepříjemných omezení. Co s sebou nouzový stav v ČR nese tentokrát?

Premiér ČR Petr Fiala (ODS) ve středu večer po zasedání kabinetu oficiálně novinářům i veřejnosti oznámil, že se vláda rozhodla pro vyhlášení nouzového stavu, který vstoupí v platnost tento pátek. Zatímco v posledních dvou letech byl nouzový stav v ČR vyhlašován v souvislosti s pandemií, tentokrát jeho zavedení souvisí s ruskou invazí na Ukrajinu, a občany ČR tedy nijak neomezí. Důvodem, proč byl tento týden nouzový stav v ČR vyhlášen, je snaha o efektivnější a rychlejší péči o válečné uprchlíky z Ukrajiny.

Vláda i občané České republiky se prakticky od prvních ruských útoků na Ukrajinu snaží ze všech sil a všemi možnými prostředky Ukrajině pomoci. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) na středečním tiskovém prohlášení uvedl, že je to právě nouzový stav, který pomůže České republice i jednotlivým krajům zapojit se do pomoci Ukrajině ještě intenzivněji a efektivněji. „Vypisujeme ho jen proto, abychom pomohli našim ukrajinským spoluobčanům a lidem, kteří se o ně dnem i nocí úspěšně starají,“ uvedl.

Díky nouzovému stavu budou kraje moci efektivněji zapojit své zdroje – a to jak materiální, tak i lidské – na pomoc Ukrajině, a díky němu bude také možné výrazně zrychlit veškeré procesy, které jsou spojené s registrací a přijímáním uprchlíků z Ukrajiny.

Vláda ČR v souvislosti s nově vyhlášeným nouzovým stavem na svém oficiálním webu uvádí, že nouzový stav bude v České republice platit po dobu třiceti dní. Vyhlášení nouzového stavu umožní v souvislosti s krizí například zapojit do procesu přijímání uprchlíků z Ukrajiny také Armádu České republiky nebo nařídit přednostní zásobování příslušných zařízení. V rámci vyhlášeného nouzového stavu mohou také příslušníci Policie České republiky vypomáhat zaměstnancům Odboru azylové a migrační politiky (OAMP) s vyřizování žádostí o udělení zvláštních pobytových víz pro ukrajinské uprchlíky. MInisterstvo vnitra ČR na svých webových stránkách v souvislosti s nouzovým stavem uvádí:„Jde o klasický nástroj krizového řízení, který nebude znamenat omezení pro naše občany, ale umožní lepší koordinaci a technické řešení současného stavu.“

Zdroj fotografií: Unsplash