Nová dotace od ministerstva ulehčí zateplení

MInisterstvo životního prostředí nově chystá dotační program s názvem Nová zelená úsporám light. Jedná se o program, který je určený domácnostem ohroženým chudobou – konkrétně majitelům rodinných domů, kteří budou moci díky dotaci zateplit či renovovat své domovy. Kdo má na dotaci Nová zelená úsporám light nárok, jak o ni žádat a kdy lze o dotaci žádat?

Nová zelená úsporám light

Dotace Ministerstva životního prostředí s názvem Nová zelená úsporám light je určena na zateplení a případnou renovaci rodinných domů, jejichž majitelé jsou nejvíce ohrožení energetickou chudobou. Finanční prostředky, získané v rámci této dotace, budou majitelé domů moc vynaložit na stavební úpravy a práce, související se zateplením jejich domovů. Může se jednat například o zateplení fasády, střechy nebo stropu pod půdou domu, výměnu vchodových dveří nebo například výměnu oken. Ministerstvo je připravené jednotlivým domácnostem poskytnout na tyto účely až sto tisíc korun.

Žádné složité papírování

Výše dotace bude vypočítávána podle metrů čtverečních zateplení, případně podle počtu vyměněných oken a dalších parametrů, a to na základě předložených faktur. Dotace nese název „Light“ právě z toho důvodu, že má občanům usnadnit a urychlit vyřizování drobnějších oprav a stavebních prací, souvisejících se zateplením a vedoucích ke snížení výdajů za vytápění. Dotace by měla být určena všem zájemcům bez ohledu na výši příjmu, a ministerstvo pracuje na tom, aby její vyřízení bylo co možná nejjednodušší.

Nebude zapotřebí auditor, majitelé domů nebudou muset k žádosti přikládat energetický posudek ani projektovou dokumentaci. Postačí již zmíněné faktury, zpráva o vykonaných úpravách a fotografická dokumentace. Ministerstvo životního prostředí se chystá program oficiálně vyhlásit koncem první poloviny letošního října.

Jakmile bude program oficiálně spuštěn, budou moci zájemci získat potřebné informace například úřadů práce.

Zelena usporam light jak zadat

Zdroje obrázků: Pexels, Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *