Novinky ve Středočeském kraji od 8.11.2021

 

Testování ve školách jako klíčový nástroj v boji s aktuálně sílící pandemií covid-19, které při současném nastavení nedává smysl. To bylo jedno z klíčových témat, která včera, 2. listopadu, probírali hejtmanky a hejtmani v rámci 8. zasedání Rady Asociace krajů v Hluboké nad Vltavou v Jihočeském kraji.

Nyní se testuje podle týden starých dat. Hygiena rozhoduje podle aktuální incidence, teprve pak dochází k distribuci testů, a když o týden později testování začne, je již situace zcela jiná i v dalších okresech. Hejtmani by preferovali systém, kdy by zakoupené testy měly k dispozici přímo krajské pedagogické instituty a byl by jich dostatek, aby bylo možné testovat v kraji nebo okrese podle aktuálního šíření nákazy. Vyhodnocení situace by bylo ideální ve čtvrtek, testy by se během pátku a víkendu rozvezly a v pondělí by žáci mohli podstoupit testování.

Dalším tématem, na kterém se hejtmani při svém jednání shodli, bylo větší zapojení praktiků do očkování. Ve všech krajích je situace stejná, praktičtí lékaři očkují velmi málo a nemají o očkování zájem, ačkoliv již mají vakcíny dovážené až do ordinace i v malém množství.

“Přijali jsme usnesení, kdy žádáme praktické lékaře, aby se do očkování zapojili v co největší míře. A to zejména v této fázi, kdy je potřeba naočkovat seniory třetí posilující dávkou, která je zásadní ochranou před hospitalizací a vážným stavem. Součástí prosby k praktikům je i výzva k VZP, aby v tom krajům pomohla, s praktickými lékaři více komunikovala a poskytla jim všechny potřebné informace. Například ve Středočeském kraji je z 576 praktických lékařů zapojeno do systému očkování cca 410 z nich, ale podle nejnovějších údajů za poslední tři týdny skutečně vakcíny objednává a očkuje jen zhruba 200 praktiků,“ říká středočeská hejtmanka Petra Pecková.

Rada Asociace krajů se na svém jednání shodla také na tom, že bude nutné kontaktovat zástupce nové vlády co nejdříve to bude možné. Je nezbytné projednat všechny otázky, na kterých je další rozvoj krajů postaven. Jde zejména o financování dopravní infrastruktury, aby kraje věděly, s jakou částkou mohou při plánování dopravních staveb počítat. Stejně důležité je financování sociálních služeb, které bude v příštím roce zatíženo rizikem navýšení poplatku za energie. „Také jsme řešili stále se snižující podíl státu na spolufinancování zdravotnických záchranných služeb, nedostatek pracovních sil v oblasti strojírenství a gastro služeb nebo nejasnosti kolem spuštění nového stavebního zákona,“ dodala hejtmanka.

Zdroj: https://www.kr-stredocesky.cz/web/urad/home/-/blogs/testovani-ve-skolach-i-zapojeni-praktiku-do-ockovani-%E2%80%93-to-jsou-ted-pro-kraje-priority;jsessionid=C4737D74C2197DCFB549B08B078BE1F3.liferay_s1?_33_redirect=https%3A%2F%2Fwww.kr-stredocesky.cz%2Fweb%2Furad%2Fhome%3Bjsessionid%3DC4737D74C2197DCFB549B08B078BE1F3.liferay_s1%3Fp_p_id%3D33%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-4%26p_p_col_count%3D1