Nucená sterilizace pomáhá jihoafrickým lvům v přežití. Jejich počet v rezervaci stoupá

Malé rezervace jako tato jsou úspěšné v záchraně lví populace. Za dvě desetiletí ubylo 43 procent lvů, takže se dostali až na hranici ohroženého druhu. Z dvaceti tisíc zvířat žijících ve volné přírodě na celém světě připadá 3500 na Jihoafrickou republiku a sedm stovek jich žije v rezervacích podobných Rietspruitu, který se nachází v blízkosti ohromného Krugerova parku.

Zajistit zvířatům náležité prostředí a zároveň zabránit degeneraci vyžaduje zapojení vědeckých poznatků, i když to někdy znamená také použít skalpel.

Veterinář Peter Rogers tedy zaměřuje svou pušku směrem ke čtyřem mladým lvicím rozvaleným pod stromem kolem matky s břichy plnými zebřího masa. Rogers stiskne spoušť a do krku jednoho z mladých zvířat se zabodává stříkačka s červeným koncem. Zbytek nelibě vyrušené skupiny nespokojeně odchází.

„Je velká,“ supí Rogers, když s kolegy uspanou lvici nakládá do kufru terénního auta. Lvice váží 140 kilogramů.

Auto uhání a zanechává za sebou oblak červeného prachu, zatímco z výšky na celou scénu netečně hledí žirafy okusující listy z vrcholků stromů. Automobil míří k operačnímu sálu a na jeho korbě leží lvice se zavázanýma očima a infuzí.

Náročná sterilizace

Odebrání vaječníků trvá čtyři hodiny, což je déle než obvykle. Jde o složitý zásah, který komplikuje plný žaludek, komentuje Rogers. Když se lvice probouzí, po anesteticích zvrací. Je jednou z mladých samic v rezervaci, jejich matka dostala antikoncepci, starší z lvic už má sterilizaci za sebou.

V divočině nebo v rozlehlé rezervaci by zasáhla příroda a podobné zásahy by nebyly potřebné. V boji o teritorium, jenž mezi sebou svádějí lví smečky, přežijí jen nejsilnější. Stačí malá matčina nepozornost a lvíčata mohou být roztrhána na kusy.

V Rietspruitu je devět lvů a starosti si dělat nemusí – na ploše 5500 hektarů je dostatek antilop a málo hyen a leopardů, takže žádná vážná konkurence. V takové selance by se zvířata rychle množila, zlikvidovala život v rezervaci a pak by se vrhla na dobytek na okolních farmách.

Tři jediní zdejší lví samci jsou nerozluční bratři a rádi se se lvicemi druží. „Největší problém tady je zajistit genetickou rozmanitost,“ poznamenává ředitel rezervace Kevin Leo-Smith.

Lvů přibývá

Zařízení jako tato jsou v ochraně úspěšná a v minulých třech dekádách podle Leo-Smithe navýšila populaci lvů o polovinu.

Lvi žijící v 59 jihoafrických rezervacích sleduje fórum LiMF. Snaží se jim zajistit přirozené podmínky, ale zároveň reprodukci kontrolovat. Díky tomu se daří zajistit růst lví populace v průměru o dvě procenta za rok.

„Kdybychom to nedělali, stavy by se ročně rozšiřovaly o 22 procent,“ tvrdí šéf LiMF Sam Ferreira. „Mohlo by se to zdát úžasné, ale je tu problém – v Jihoafrické republice na to nemáme dostatek místa,“ upozorňuje.

Zatímco na východě a západě Afriky se lvům nedaří, zde na jihu se jejich stavy pozvolna a trvale zvyšují. Samce v Rietspruitu za několik let nahradí mladší. A část samic pak nebude potřebovat antikoncepci.

zdroj: ČT24 Zprávy