Očkovací centra Středočeského kraje fungují skvělě

Česká republika patří k zemím s nejmenším podílem očkovaných obyvatel v Evropské unii. Vláda přiznala, že nezajistila včas dostatečné množství vakcín, a proto se stále nemůžeme porovnávat s většinou evropských států, kde bylo zajištění vhodných a prověřených očkovacích látek pro vlády prioritou. V čem se ale Středočeský kraj může srovnávat i s těmi nejvyspělejšími regiony světa, to je schopnost zajistit efektivně a spolehlivě očkovací proces. Radní pro zdravotnictví Ing. Pavel Pavlík se ihned po zvolení do funkce musel potýkat s nadměrným množstvím pacientů s Covidem-19 ve středočeských nemocnicích, ale díky dobrým manažerským schopnostem pana radního i všech nemocnic šlo situaci zvládnout. Nyní už naštěstí kritická situace polevila a zdravotníci se mohou více zaměřit na potřebné očkování. Trendem v kraji je otevírání velkých očkovacích center. Jak sdělil radní Pavlík při otevírání očkovacího centra v areálu Jezuitské koleje v Kutné Hoře, kde sídlí krajem zřízená Galerie Středočeského kraje, „Kapacita těchto center je kolem pěti až osmi set očkovaných denně, to vše ale závisí na tom, kolik dostaneme vakcín od vlády.“
Kutnohorské nebo kolínské očkovací centrum jsou perfektně fungující instituce, stejně jako další centra v kraji. Po registraci obdrží zájemce o očkování termín a může se v uvedenou dobu dostavit na nebolestivou injekci, která mu pomůže ochránit své zdraví před nebezpečným virem. Při vstupu do centra vyplní potřebné formuláře a společně se zaměstnanci centra zvládne rychle administrativní část očkování. No a potom už nezbývá nic jiného než si sednout na připravenou židli a svěřit se do rukou šikovných a ochotných středočeských zdravotníků. Všem jim patří náš dík za dobře odvedenou práci, ochotu a milý přístup.
Na území Středočeského kraje je aktuálně 25 očkovacích míst, k dnešnímu dni bylo v kraji podáno 414 046 dávek vakcín, s největším podílem vakcíny od firmy Pfizer/Biontech. V rizikových ročnících 75 let věku a starší je proočkováno 75% všech obyvatel kraje.
Pokud by byl dostatek vakcín, očkovací centra by zvládla i vyšší počty zájemců, ale to už není úkolem kraje, ale české vlády. Středočeský kraj a jeho vedení si v této krizové době vedou výborně. Děkujeme!