Odlesňování Amazonie od začátku roku výrazně zpomalilo

Podle brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE) plocha zničeného amazonského pralesa činila v červenci zhruba pět set kilometrů čtverečních, což je velikost podobná území Prahy. Před rokem to bylo v červenci třikrát tolik – 1487 kilometrů čtverečních. Vývoj za červenec odborníci považují za významný, protože se jedná o suchý měsíc.

Od začátku roku do konce července se zničená plocha snížila o 42,5 procenta.

Od ledna je v Brazílii u moci levicový prezident Lula da Silva, který si vytyčil ochranu pralesů za jednu z priorit. Jeho předchůdce, krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, ekologové kritizovali, že umožnil nárůst ničení Amazonie.

Podle ministryně životního prostředí Mariny Silvaové je příznivý trend rovněž výsledkem vládních opatření, například posílení policejních hlídek. „Ti, kteří páchají zločiny proti životnímu prostředí, si již nejsou jistí, že uniknou trestu,“ věří ministryně.

DLOUHÁ CESTA
Ekologové považují čísla za letošní rok za posun. „Odlesňování ale zůstává na vysoké úrovni a jeho snížení na nulu do roku 2030 si vyžádá více strukturálních opatření,“ upozornila šéfka brazilské pobočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Marina Napolitanová.

Zpomalení odlesňování Amazonie se ale neděje ve vakuu. V červnu INPE informoval, že zatímco vývoj v amazonském pralese je pozitivní, pod tlak zemědělců se dostala savanová oblast Cerrado, kde kácení stromů vzrostlo o třiaosmdesát procent.

Zdroj: ČT