Odsouzenou běloruskou aktivistku Kalesnikavovou převezli z vazby do vězeňské kolonie

Aktivistka se nyní nachází v ženské vězeňské kolonii v Gomelu, reportuje stanice Nastojasčeje vremja, která spolupracuje s vysílatelem Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Od podzimu předminulého roku pobývala Kalesnikavová ve vazbě.

V loňském roce v rozhovoru s ruskou redakcí BBC popsala, že její cela v Minsku pro čtyři osoby měla rozměry 2,5 krát 3,5 metru. V místnosti byla pouze studená voda a do společných sprch bylo možné jít jen jednou týdně. Dvorek, kam mohla aktivistka „chodit na procházky“, měl podle ní tři krát tři metry. Přesto z rozhovoru vyplynulo, že opoziční představitelku neopouští dobrá nálada.

Bývalá flétnistka Kalesnikavová působila jako koordinátorka volebního štábu Viktara Babaryky, který hodlal kandidovat v prezidentských volbách v roce 2020. Poté, co úřady Babarykovi kandidaturu znemožnily, podporovala Kalesnikavová hlavní favoritku opozice Svjatlanu Cichanouskou.

Za mřížemi jsou i další představitelé opozice

Kalesnikavová byla zadržena v září 2020. Úřady se ji poté pokusily vyvézt ze země, aktivistka ale na hranicích roztrhala svůj pas. V září loňského roku si pak vyslechla trest jedenáct let odnětí svobody mimo jiné za údajné výzvy k poškození národní bezpečnosti.

Spolu s Kalesnikavovou poslal soud za mříže na deset let také Maksima Znaka, který rovněž pracoval pro volební štáb Viktara Babaryky. Znak byl v pondělí převezen z vazby do vězeňské kolonie ve Vitebské oblasti. Ve vězení skončil také samotný Babaryka, kterého soud potrestal čtrnácti lety za údajnou korupci.

Kalesnikavová získala v loňském roce cenu Václava Havla, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. V letošním roce má za svoji odvahu a nasazení v boji za svobodu a demokracii obdržet cenu Karla Velikého.


zdroj: ČT24 Zprávy