Opoziční koalice apelují na vládu, aby uznávala protilátky na koronavirus

Zpráva ČTK: Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) opět vyzvala vládu, aby začala u lidí zjišťovat hladinu protilátek na koronavirus. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Také koalice Pirátů a hnutí STAN apeluje na uznávání protilátek jako dokladu o bezinfekčnosti, což uvedla v dnešní tiskové zprávě.

Podle lidoveckého poslance Víta Kaňkovského ministerstvo zdravotnictví jedná jen se svým expertním panelem a nepřibírá do diskuse odborníky, kteří mají na protilátky jiný názor. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli v České televizi uvedl, že debatu na toto téma chce dokončit v září.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek apeloval na vládu, aby mobilní očkovací týmy objížděly v regionech nenaočkované lidi a snažily se jim vysvětlit význam vakcinace. Pokud lidé očkování odmítnou, měly by jim týmy podle Válka nabídnout alespoň otestování na množství protilátek.

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky je nutné, aby vláda daleko lépe prezentovala očkování veřejnosti a bránila dezinformacím. Zároveň by kabinet měl přestat přemýšlet o nefunkčních plošných opatřeních, ale tam, kde to je nezbytně nutné, se zaměřit na lokální kroky.

Obě opoziční koalice se shodly, že je problematické vysoké číslo dosud nenaočkovaných seniorů. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je bez ochrany očkováním nebo prodělaným covidem-19 asi 435.000 seniorů.

Piráti a STAN se domnívají, že by měla vláda umožnit lidem vybrat si vakcínu. Navrhovali též očkování v lékárnách. Považují za chybu, že u škol vláda dotuje PCR testy pouze 200 korunami, a většina zařízení tak přistoupila na méně spolehlivé antigenní testy.

Podle ministra Vojtěcha testování ve školách po tomto týdnu skončí. V prvním termínu po zahájení školního roku minulý týden testy potvrdily 116 pozitivních případů nákazy. Plošně bude dál platit nošení roušek ve společných prostorech škol. Nevyloučil ale, že by se časem mohly testy ve školách opět zavést na lokální úrovni. Piráti a STAN vzhledem k zhoršující se situaci v některých lokalitách nepovažují ukončení testování za správné.

Piráti a Starostové také po vládě považují přípravu strategie pro další měsíce. „Stejně tak jsme žádali vládu, aby dopředu nastavila jasné podmínky pro maloobchod a služby, aby i v případě zhoršení situace mohly v co nejširším rozsahu fungovat. A s tím dopředu nastavit i spravedlivé a dostatečné kompenzace. Jestli se tak stalo, nikdo netuší, podle současných vyjádření vlády to tak nevypadá,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Epidemie koronaviru v Česku dál zrychluje, v úterý laboratoře odhalily 588 nakažených. Více pozitivních testů za jeden den bylo naposledy 25. května. Dál roste i reprodukční číslo, k dnešku stouplo na 1,48 z předchozích 1,36.