Za poslední desetiletí se svět internetu dramaticky proměnil. Přenos dat se stal rychlejším a spolehlivějším právě i díky rozvoji optického internetu. Tato technologie je dnes nezbytnou součástí moderních komunikačních sítí a s rostoucími nároky na internet se lidé stále více poohlížejí pro rychlém a kvalitním připojení a proto volí optický internet, který již dlouhá léta patří k těm nejrychlejším a nejspolehlivějším.
Je to technologie přenosu dat pomocí světlového signálu prostřednictvím optického vlákna. Vznik této technologie je spojen s vývojem optických vláken v průběhu 20. století. První úspěšný optický přenos dat se uskutečnil v roce 1977 a od té doby se tato technologie neustále vyvíjí a zdokonaluje. Optické vlákno je tenké, pružné a transparentní vlákno vyrobené z čistého skla nebo plastu. Přenáší datové signály v podobě světelných paprsků, které jsou zpracovány a převedeny z digitálních signálů na světelné pulzy. Signály se pak šíří rychlostí světla a přenášejí se na dlouhé vzdálenosti s minimálními ztrátami a rušením.
I přesto, že optický kabel přináší oproti tradičním metalickým kabelům nebo wifi připojením řadu výhod, není aktuálně pro poskytování internetového připojení nejvyužívanější technologií. Častěji se používá metalický kabel, který tvoří základ pro DSL.
A jaké jsou tedy výhody optického kabelu?
RYCHLOST. Optický internet je extrémně rychlý, dovoluje přenos dat rychlostí až několik gigabitů za sekundu, což je rychlost, která je důležitá pro moderní aplikace, streamování videa v HD kvalitě nebo online hraní her s minimálními latencemi.
ŠÍŘKA PÁSMA. S optickým internetem je k dispozici široké spektrum frekvencí, které umožňuje přenášet velké množství dat současně. Výsledkem je vyšší přenosová kapacita, která umožní více uživatelům pásmo pro komunikaci.
SPOLEHLIVOST. Optické vlákno je odolné vůči elektromagnetickým interferencím, elektrostatickému rušení a parazitním signálům. Díky tomu zajistí spolehlivý a stabilní přenos dat, při němž dochází k maximálnímu snížení chyb.
VZDÁLENOST PŘENOSU. Optické vlákno umožňuje přenos dat na velké vzdálenosti bez velkých ztrát signálu což umožní vytváření globálních sítí, které zahrnují stovky až tisíce kilometrů.
Kde jsou výhody, jsou ale obvykle také nevýhody a je třeba je zohlednit.
Výstavba a údržba optické infrastruktury je nákladná záležitost. Instalace optických vláken a dalších zařízení pro přenos dat vyžaduje rozsáhlou investici i technickou zdatnost.
Optický internet je stále méně dostupný v odlehlejších oblastech nebo ve venkovských lokalitách. Tato technologie se obvykle vyvíjí nejprve ve větších a městských aglomeracích a pak se postupně šíří do menších komunit.
Optický internet je využíván v široké škále oblastí. V domácnosti umožňuje rychlé stahování a streamování obsahu, ve firmách spolehlivé videohovory a online spolupráci. Ve zdravotnictví je klíčový pro vzdálenou diagnostiku a operace, kde umožňuje tak potřebný efektivní přenos dat. Vysokorychlostní přístup k datům a řízení v reálném čase je klíčový pro automatizaci a pro internet věcí. Co online vzdělávání, e-learning a přístup k informačním zdrojům?
Optický internet má před sebou jasnou budoucnost a rychlý vývoj. Jeho rychlost a spolehlivost ho činí klíčovým prvkem moderních komunikačních sítí. Více a více telekomunikačních společností investuje do výstavby optické infrastruktury a poskytování těchto služeb, což postupně vytváří globální sítě, které jsou připraveny na budoucí potřeby spolehlivého přenosu dat. Rychlost a kapacita optického internetu budou i nadále růst a technologie se bude vyvíjet s cílem uspokojit narůstající poptávku po vysokorychlostním připojení. Je skvělým řešením pro ty, kdo hledají připojení s nejlepším poměrem ceny, rychlosti a spolehlivosti.
Autor/ka obrázku: Freepik.com