Oslava dědictví a svátku svatého Václava

Naše země je země s bohatým historickým a kulturním dědictvím, které se odráží i v tradičních oslavách a slavnostech. Jednou z nejvýznamnějších a nejočekávanějších událostí v podzimním českém kalendáři je Svatováclavský den, který připadá na 28. září. Tento svátek slavíme jako památku na svatého Václava, patrona České republiky, a je spojen s různými slavnostmi a akcemi po celých Čechách.

Svatý Václav, známý jako Václav I., byl český kníže a významná postava v dějinách Čech. Byl zabit v roce 935, ale jeho odkaz přetrval a stal se z něj významný symbol české identity a národní jednoty. Svatováclavský den je v České republice státním svátkem.

Svatováclavské slavnosti jsou téměř v každém větším městě v Čechách a nabízejí návštěvníkům spoustu zábavy a aktivit.

Letošní svatováclavské slavnosti v Praze nám nabízejí WINE & MUSIC FESTIVAL Svatováclavské vinobraní na Svatováclavské vinici u Villy Richter na Pražském hradě, a to v sobotu 23.9. Budete si tu moci vychutnat některé z 50ti druhů vín i tradiční burčák při poslechu živé hudby.

Ve čtvrtek 28.9.2023 od 13 hodin Vás přivítá park Na Jezerce v Praze 4 s dalším ročníkem tradiční akce „Svatováclavské velebení“. Těšit se můžete na Divadlo Pruhované panenky, Divadlo Spejbla a Hurvínka, nebo hudební vystoupení Kujme pikle band. Rytířské souboje představí Rytíři Koruny České.

Jiným významným místem pro oslavu Svatováclavského dne je Stará Boleslav. Toto malé město se nachází nedaleko Prahy a je místem, kde byl svatý Václav zavražděn. Každý rok se zde koná Národní svatováclavská pouť, slavnostní mše ve svatováclavském kostele, kterou slouží významní čeští biskupové. Po mši se návštěvníci přesunou na náměstí, kde se koná průvod s historickými kostýmy, živou hudbou a tradičními tanci. Slavnosti v Staré Boleslavi jsou zároveň příležitostí pro věřící i nevěřící, aby se setkali, oslavili a vzpomněli na českého patrona.

Mnoho dalších měst a obcí po celých Čechách také pořádá různé akce k oslavě Svatováclavského dne. Patří sem například historické průvody, koncerty, divadelní představení a trhy, kde mohou návštěvníci objevovat tradiční řemesla, ochutnávat místní speciality a nasát atmosféru slavností.

  1. ročník těchto slavností se koná i v Kutné Hoře a to 30.9.2023. Je to den živé hudby, řemeslných trhů, programu pro děti a přehlídky vín vinařské oblasti Čechy pro dospělé.

Pokud pak máte chuť na delší výlet poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově nese v duchu oslav přicházejícího podzimu. Město se stává dějištěm Svatováclavských slavností a Mezinárodního folklórního festivalu – slavností plných hudby, tance, piva, vína a dobrého jídla. Během Svatováclavských slavností nechybí ani tradiční setkání Václavů a Václavek a slavností koncert se závěrečným zpěvem chorálu Svatý Václave. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak Svatováclavský večer otevřených muzeí a galerií s doprovodným programem.

Svatováclavské slavnosti mají hluboké kořeny v české historii a jsou důležitým prvkem českého kulturního dědictví. Poskytují příležitost pro lidi všech věkových kategorií, aby si svou historii připomněli a společně ji oslavili. Jsou také i příležitostí pro turisty a návštěvníky z jiných zemí, aby objevili a poznali naši bohatou českou kulturu a tradice. Během slavností mají možnost vidět tradiční české kostýmy, ochutnat jídla a naučit se tradiční tance. Je to jedinečná příležitost pro každého, prohloubit své znalosti a zažít autentickou atmosféru české historie a kultury.

Svatováclavské slavnosti jsou nejen o oslavě minulosti. Je to příležitost, připomenout si dědictví našich předků a předat ho dalším generacím.

 

Autor/ka obrázku: Pexels.com