Otužování: Trend, který prospívá

O otužování se v našich končinách mluví čím dál častěji. Zatímco část lidí se této prospěšné činnosti věnuje dlouhodobě, mnozí objevili kouzla otužování s příchodem první vlny pandemie, kdy se řada lidí začala intenzivněji věnovat vlastnímu zdraví. Jak začít s otužováním, abyste po týdnu neskončili?

Ledovým mužem snadno a rychle?

V posledních letech je s fenoménem otužování často spojováno jméno Wim Hof. Wim Hof, někdy přezdívaný též „ledový muž“, proslul svou metodou, jejíž součástí je kromě dechových cvičení také postupné otužování, díky kterému jsou vyznavači této metody schopni vydržet i několik minut v doslova ledové lázni. Otužování má nesporně kladný vliv na lidské zdraví, psychickou i fyzickou odolnost a imunitu, ke koupelím v kostkách ledu ale přece jenom vede dlouhá, trnitá cesta, na kterou se musíte vyzbrojit notnou dávkou trpělivosti a důslednosti. V otužování stejně jako v řadě jiných oblastí platí, že na vše se musí pomalu, důsledně a trpělivě.

Vzduchem i vodou

Když se řekne „otužování“, většině lidí se vybaví sprchování studenou vodou nebo koupele v ledové řece. Kromě otužování vodou známe ale i otužování vzduchem, které je často doporučováno naprostým začátečníkům. Otužování vzduchem spočívá v postupném odkládání vrstev oblečení spolu s postupným prodlužováním doby, kterou strávíte na chladnějším vzduchu. Můžete začít minutovou nebo dvouminutovou procházkou bez jedné vrstvy, pohlídejte si ale, aby venkovní teplota nebyla extrémně nízká, nebo aby nefoukal silný vítr – alespoň zpočátku. Postupem času můžete pobyt na studeném vzduchu po malých částech prodlužovat.

Na otužování vodou můžete jít hned několika způsoby. Můžete začít například tím, že si párkrát za den omyjete ruce a obličej studenou vodou – ostatně omytí obličeje studenou vodou v průběhu pracovního dne dokáže skvěle povzbudit vaši mysl a prospěje také vaší kreativitě a produktivitě. Postupně můžete zkoušet ponořit předloktí do studené vody a začít u umyvadla omývat i horní polovinu těla, zpočátku bohatě postačí žínkou.

Další způsob, jak začít s otužováním vodou, je sprchování. Ani do něj se ale nevrhejte po hlavě – zprvu můžete běžné sprchování ukončit tím, že si chvíli budete předloktí, nohy a lýtka sprchovat o něco chladnější vodou. Postupujte pomalu a nepočítejte se zázraky na počkání, pouze trpělivost a pomalý postup vám přinese kýžené a především dlouhodobé výsledky. Jakmile si zvyknete, můžete zvyšovat rozsah, snižovat teplotu vody a prodlužovat dobu, kterou tímto způsobem strávíte.

Kdy začít?

Spousta lidí si na otužování vzpomene ve chvíli, kdy je skolí první podzimní nebo zimní viróza. Pravdou ale je, že ideální dobou k zahájení otužování je léto, kdy máte více příležitostí k otužování – například koupel v řece, rybníce nebo potoce, a kdy se i ony studené sprchy snáší výrazně lépe. Než se začnou projevovat první pozitivní dopady otužování, trvá to zhruba tři až čtyři týdny. Neotužujte se ve chvílích, kdy jste nemocní. V takovém případě si dejte pauzu a k otužování se opět postupně vracejte ve chvíli, kdy budete zcela zdraví.

Zdroje obrázků: Pexels