Památník Antonína Dvořáka představí netradiční novinku

Toulat se přírodou, poslouchat hudbu a zároveň poznávat nové věci. To vše umožní návštěvníkům nová mobilní aplikace s názvem Vysoká – Říše zvuků, kterou Památník Antonína Dvořáka uvede v den výročí skladatelových narozenin, 8. září 2022. Ti, kdo památník navštíví si budou aplikaci zapůjčit i s mobilním telefonem nebo si ji stáhnout do vlastního zařízení.

Pomocí aplikace se návštěvníci dozvědí zajímavosti o životě slavného skladatele ve Vysoké a uslyší i hudbu, kterou zde Dvořák skládal. „Aplikaci stačí stáhnout a nasadit si sluchátka. A pak už bloumáte místy, kudy Dvořák chodil a kde se inspiroval při komponování. Kromě zajímavých informací a hudby čeká návštěvníky i řada drobných úkolů, kvízů a her,“ říká ředitel Památníku Antonína Dvořáka Vojtěch Poláček.

Nevšední audiovizuální zážitek je zaměřený především na exteriéry – park, okolní lesy a louky a vesnici Vysoká u Příbramě. „Procházky po okolí zámečku, kde skladatelův památník sídlí, byly pro Dvořáka jednou z nejdůležitějších aktivit. Během nich totiž poslouchal zvuky přírody a komponoval svoji hudbu. Prostřednictvím Říše zvuků chceme našim návštěvníkům zpřítomnit podobné zážitky, jaké tehdy na Vysoké zakoušel i sám Antonín Dvořák. V hudebním doprovodu se zaměříme na skladby, které u nás na Vysoké zkomponoval. Patří k nim opera Rusalka, ale i Humoreska č. 7 či symfonická báseň Vodník,“ vysvětluje ředitel Vojtěch Poláček.

Zámeček, kam Dvořák dříve tak rád jezdil, je obklopený malebným parkem a jezírky. A nadále zůstává výjimečným místem, kde se historie propojuje s uměním a přírodou.„ Byla to ostatně příroda, která sem Antonína Dvořáka, jenž zavítal do Vysoké na pozvání hraběte Kounice, kdysi přilákala,“ dodává Poláček.

Kromě nové aplikace připravuje Památník Antonína Dvořáka na nadcházející období, stejně jako i ostatní příspěvkové organizace v oblasti kultury Středočeského kraje, bohatý kulturní program. Ještě do konce roku bude možné v památníku navštívit tradiční cyklus koncertů Hudební podzim. „Na říjen chystáme také novou výstavu a rádi bychom koncem roku pokračovali i v úspěšných výchovných koncertech,“ uzavírá Vojtěch Poláček.