Pandemie ve světě: Slovensko chce omezit pohyb neočkovaných, v Německu se plní JIP

V německých pečovatelských domovech v budoucnu čeká očkované návštěvníky i očkovaný personál testování na koronavirus. Shodli se na tom zemští ministři zdravotnictví se spolkovým ministrem Jensem Spahnem. Chtějí tak předejít vysokému počtu úmrtí mezi seniory. Testy mají být zdarma.

„Vývoj je dramatický,“ řekl bavorský ministr Klaus Holetschek. „Na jednotkách intenzivní péče je již nyní velice složitá situace,“ dodal. Německo podle Spahna čekají náročné týdny a měsíce. „Zhruba 0,8 procenta až jedno procento lidí, kteří se dnes nakazí, skončí do dvou týdnů na jednotkách intenzivní péče,“ řekl ministr s tím, že někde jsou již nyní JIP plné.

Spahn se tak se svými zemskými kolegy shodl na tom, že pro překonání nové vlny nákaz covidem-19 je nezbytné důsledně kontrolovat dodržování karanténních pravidel a v nejpostiženějších regionech omezení ještě zpřísnit. To by znamenalo omezení vstupu pro neočkované.

Institut Roberta Kocha v pátek zaktualizoval seznam epidemicky vysoce rizikových zemí. Českou republiku považuje Německo nadále za epidemicky bezpečnou. O tom, že by se Česko mohlo objevit na seznamu rizikových zemí, už v pondělí informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Případné zhoršení hodnocení Česka, které nelze v budoucnu vyloučit, by zkomplikovalo cestování především neočkovaným. Ti by při pobytu delším než 24 hodin museli v Německu do desetidenní karantény, kterou lze po pěti dnech zkrátit negativním testem.

Ruské regiony prodlužují mimořádné pracovní volno

Už několik dní v řadě se množství nově infikovaných v Rusku drží nad hranicí 40 tisíc a počty zemřelých nad tisíc. Ruské regiony kvůli zhoršené epidemické situaci postupně zpřísnily protikoronavirová opatření a prezident Vladimir Putin nedávno schválil na celonárodní úrovni mimořádné pracovní volno od 30. října do 7. listopadu. Vedení jednotlivých oblastí dal zároveň volnou ruku v tom, aby ho popřípadě prodloužily.

Několik ruských regionů tento týden oznámilo, že tak učiní. „Napjatá epidemická situace nás nutí prodloužit dobu nepracovních dní o další týden,“ uvedl ve středu gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin. „Jeden nepracovní týden k zastavení řetězového (přenosu) infekce nestačí,“ dodal.

Moskva se naopak k prodloužení volna nechystá. „Šíření nemoci se stabilizovalo, pokud jde o její detekci a těžké formy, které vyžadují hospitalizaci,“ konstatoval starosta hlavního města Sergej Sobjanin. Další opatření proti šíření koronaviru podle něj zůstanou v platnosti.

zdroj: ČT24 Zprávy