Páteční výbuch v hotelu v Havaně si vyžádal třicet životů

„Nepřestaneme prohledávat zničený hotel, dokud nenajdeme posledního pohřešovaného,“ citovala agentura EFE Alexise Acostu z havanské radnice. „Nyní se snažíme dostat do suterénu, protože právě tam byli zaměstnanci, kteří se ještě pohřešují,“ dodal.

V hotelu s 96 pokoji v době výbuchu nebyli žádní hosté, protože byl v rekonstrukci. Obnovit provoz měl po dvouleté pauze tento týden v úterý, takže v budově bylo pět desítek dělníků. Oběti a zranění jsou ale i z řad lidí, kteří se v době exploze nacházeli poblíž objektu, který leží ve starém městě v centru Havany.

Podle kubánského ministerstva zdravotnictví se obětí výbuchu stalo šestnáct mužů a čtrnáct žen, mezi nimi byli i čtyři nezletilí ve věku 10, 15 a 17 let. Mezi mrtvými je i španělská turistka. Její parnter, rovněž Španěl, v nemocnici bojuje o život, uvedl server BBC Mundo.

Představitel společnosti Grupo de Turismo Gaviota, která je vlastníkem hotelu, v sobotu uvedl, že třináct jeho zaměstnanců je nezvěstných. Guvernér Havany Reinaldo García Zapata v sobotu večer řekl, že devatenáct rodin pohřešuje příbuzné a že záchranné práce budou pokračovat.

Příčina neštěstí se vyšetřuje. Podle místní úřadů ale zřejmě vybuchl plyn, když se z cisterny zaparkované před hotelem přečerpával do hotelového zásobníku.