Pavel chce navrhnout zákonnou úpravu pro období od zvolení prezidenta do jeho inaugurace

Hlava státu chce se svým týmem zhodnotit přechodné období mezi lednovým zvolením a březnovou inaugurací a pokusit se navrhnout legislativní změnu, která dá proceduře jasný tvar, termíny a zodpovědnost.

„V okamžiku, kdy jsou oznámeny výsledky voleb, jste sice zvoleným prezidentem, ale nemáte kancelář, rozpočet na činnost a případně na část týmu, nemáte žádnou pravomoc, což je na druhou stranu v pořádku,“ uvedl Pavel. Myslí si, že přesná pravidla a limity tohoto období usnadní práci také všem spolupracovníkům příštího zvoleného prezidenta.

Pavlův tým se podle něj totiž v tomto období čase často pohyboval na hraně pravidel. Zmínil například přípravu první zahraniční cesty v úřadu na Slovensko, kterou částečně připravoval Pavlův volební tým, který ale ještě není součástí týmu hradního, protože tam mají někteří lidé například smlouvy do konce března.

PLYNULEJŠÍ PŘEDÁNÍ FUNKCÍ
Podle Pavla by rovněž bylo vhodné v přechodném období nastavit možnost, aby zvolený prezident mohl mít v týmu zhruba desítku lidí, na které už by dostal finanční prostředky z rozpočtu.

V Kanceláři prezidenta republiky jsou některá místa, která prezident obsazuje podle vlastních preferencí, a dále místa, která jsou obsazena na základě stávajících pracovních smluv a podmínek. Pavel uvedl, že až v současnosti je schopen některým lidem z volebního týmu říci, zda budou pokračovat ve spolupráci i na Hradě, nebo ne.

Vedoucí kanceláře nového prezidenta je bývalá senátní kancléřka Jana Vohralíková. Mluvčí je Markéta Řeháková. Ředitelem vnitropolitického odboru prezidentské kanceláře se stal politolog Tomáš Lebeda, šéfem zahraničního odboru Jaroslav Zajíček, ředitelem protokolu Tomáš Pernický, bezpečnostní ředitelkou kanceláře prezidenta je Mlada Princová.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *