Pekarová Adamová by měla být předsedkyní sněmovny, dva místopředsedy může mít ANO

SPOLU a Piráti se STAN nabídnou dvě křesla místopředsedů sněmovny hnutí ANO, odpovídá to podle Fialy volebnímu výsledku. Naopak SPD by podle něj post místopředsedy mít nemělo. „Pokud budeme respektovat zásady poměrného zastoupení ve vedení Poslanecké sněmovny a pokud bude mít hnutí ANO jako nejsilnější klub z budoucí opozice dva místopředsedy, tak to početně nevychází,“ řekl.

Nová sněmovna by podle SPOLU a Pirátů se STAN měla mít šest místopředsedů, kromě dvou z ANO po jednom z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a STAN. Předseda Pirátů Ivan Bartoš na Twitteru oznámil, že místopředsedkyní nové sněmovny za Piráty bude jejich první místopředsedkyně Olga Richterová. Aktuální dolní komora má místopředsedů pět, a to z KSČM, ČSSD, ODS, SPD a Pirátské strany.

Pekarová Adamová bude podle Fialy důstojnou reprezentantkou sněmovny. „Má zkušenosti, ví, jak funguje Poslanecká sněmovna, a myslím si, že svojí politickou kariérou prokazuje celou dobu to, že bude kultivovanou a dobrou reprezentantkou všech poslanců, kteří v Poslanecké sněmovně zasedají,“ uvedl.

Návrh podpořili i Piráti se Starosty. „My jsme s tím srozuměni a myslíme, že právě Markéta Pekarová Adamová bude i jakýmsi symbolem změny ve vedení Poslanecké sněmovny,“ řekl šéf STAN Vít Rakušan. Kritizoval „výkony současného předsedy Radka Vondráčka (ANO)“.

Rozdělení ministerstev zatím není známé

Debata o struktuře vlády podle Fialy začala, konkrétní rozdělení ministerstev ale zatím nelze říct. „K programovým otázkám jsme se skutečně dostali, ale v tuto chvíli ještě čekáme na výsledky jednání našich pracovních skupin. Vrátíme se k otevřeným programovým otázkám příští týden na jednání, které budeme mít v úterý,“ řekl Fiala.

Minulý týden si strany na prvním jednání dohodly další harmonogram schůzek a vytvořily šest programových týmů. Personální otázky v úterý podle Fialy koalice neřešily. „Nejprve chceme řešit program, strukturu, pak se budeme bavit o tom, kdo bude jednotlivá ministerstva vést, kdo budou členové vlády,“ uvedl.

Fiala ale připustil vznik pozice ministra nebo vicepremiéra pro digitalizaci. „Jen připomenu, že koalice SPOLU má něco takového ve svém volebním programu, takže pro nás je to jedna z věcí, se kterou do vyjednávání jdeme,“ konstatoval.

Pozvání Válka do vlády je prý absurdní

Člena TOP 09 Vlastimila Válka k jednáním vyzval minulý týden předseda vlády Babiš, chtěl také, aby se experti koalice vyslovili k připravovaným změnám koronavirových opatření. Ti to v úterý odmítli s tím, že nemají dostatek dat. Současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) by podle dosavadních dohod měl v čele resortu skončit k 1. listopadu a odejít do diplomatických služeb.

Fiala Babišovu myšlenku, aby po něm nastoupil Válek a končící vláda by se tak mísila s nastupující, označil za „něco tak absurdního, že to nikdy neslyšel“. Babiš se podle něj snaží opozici zatáhnout do rozhodování a házet na ni odpovědnost, přitom ji dříve k jednáním o covidu nepustil. „Kdyby s námi (vláda) diskutovala, posunuli jsme se dál,“ uvedl.

Bez klíčových rozhodnutích

Dosluhující Babišova vláda by také podle Fialy už neměla dělat klíčová rozhodnutí s vlivem na rozpočet. „Jsem přesvědčen, že vláda by neměla dělat klíčová rozhodnutí. Jsou přijímána rozhodnutí s vlivem na rozpočet, takové kroky nejsou štastné,“ uvedl Fiala na dotaz k armádním nákupům.

Armáda chce koupit 210 bojových vozidel pěchoty. Ministerstvo obrany předpokládá, že za ně zaplatí až 52 miliard korun. S nabídkou na účast v tendru oslovilo čtyři firmy. V červnu prodloužilo firmám termín pro podání závazných nabídek. Zakázku se nepodařilo uzavřít do říjnových sněmovních voleb.

Tři dny před volbami ministerstvo uzavřelo smlouvu na nákup čtyř baterií systému protivzdušné obrany. Do Česka raketové komplety SPYDER na základě mezivládní dohody dodá za 13,7 miliardy korun izraelská státní společnost Rafael. Na dodávkách se budou podle ministerstva obrany asi z 38 procent podílet firmy českého obranného průmyslu. Na konci září ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na nákup 52 samohybných houfnic CAESAR od francouzské firmy Nexter Systems. Zaplatí za ně i s DPH 8,52 miliardy korun.

zdroj: ČT24 Zprávy