Pekarová Adamová se dnes setká se šéfy parlamentů Litvy, Lotyšska a Estonska

Praha – Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se dnes dopoledne setká s předsedy parlamentů Litvy, Lotyšska a Estonska. Schůzka doprovodí mezinárodní konferenci Česko-baltské století uspořádanou ke stému výročí formálního uznání trojice pobaltských zemí někdejším Československem.

Setkání se odehraje v době, kdy Ukrajina již víc než měsíc čelí útoku ruské armády. Pobaltské republiky spolu s Polskem v reakci na invazi prosazují co nejtvrdší sankce vůči Rusku, vyslovily se například pro embargo na dodávky ruského plynu a ropy do Evropské unie. Litva, Lotyšsko a Estonsko, které stejně jako Ukrajina bývaly součástí Sovětského svazu a kde žijí početné ruské menšiny, také na svém území hostí bojové skupiny NATO.

Pobaltské státy získaly nezávislost po první světové válce v roce 1918, svou existenci musely obhájit v osvobozeneckých válkách proti sovětskému Rusku. Československo formálně uznalo Litvu, Lotyšsko a Estonsko v prosinci 1921 a brzy poté se zeměmi navázalo diplomatické styky. Sovětský svaz napadl a anektoval trojici pobaltských států v roce 1940. Nezávislost na Sovětském svazu vyhlásily na jaře 1990, což byl první krok k jeho následnému rozpadu. Členy EU a Severoatlantické aliance jsou Litva, Lotyšsko a Estonsko od roku 2004.

 

zdroj: ČeskéNoviny.cz