„Pesimisté války nevyhrávají.“ Kuleba věří, že Ukrajina získá kontrolu nad celým svým územím

ROZHOVOR ČT S UKRAJINSKÝM MINISTREM ZAHRANIČÍ KULEBOU
Rusko podle něj není zatím připraveno zahájit mírové rozhovory. Muselo by přistoupit na to, že nebude na Ukrajinu útočit, zatím ale situaci spíš eskaluje. „Na východ Ukrajiny Rusko přiváží víc vojáků i zbraní. Proto jsme bohužel stále v situaci, kdy je úkolem naší diplomacie vyjednávat o dodávkách zbraní a ne o ukončení střelby,“ řekl Kuleba.

Radost má ministr z toho, že Ukrajina dostane západní stíhačky F-16 a několik zemí se zapojí do výcviku pilotů, kteří s nimi budou létat. Země tím bude mít všechny druhy zbraní, které potřebuje, stále je ale otázkou jejich množství.

„Když dostávám otázku, zda máme dost zbraní, vždy odpovídám, že až vyhrajeme válku, přijdu a veřejně poděkuji za dostatek zbraní. Do té doby jich ale nikdy nebude dost. Potřebujeme jich víc. Už jsme ale otevřeli cestu ke všem zbraním, které jsou nezbytné, a to je obrovský úspěch,“ vysvětlil.

„Pokud jde o vojenskou část, rozhodně (potřebujeme) munici pro dělostřelectvo,“ řekl v rozhovoru Kuleba. Do budoucna se Ukrajina zaměřuje hlavně na to, jak zařídit hladké a pravidelné dodávky zbraní. „Připravujeme velké fórum, na kterém chceme všechny propojit, aby vytvořili spojenectví, dohodli se na spolupráci a následně vyrobili dostatečné množství zbraní nejen pro Ukrajinu, ale i pro sebe,“ popsal ministr.

ČESKO CHÁPE VÁŽNOST VÁLKY, MYSLÍ SI KULEBA
Diplomatické snahy podle něj vede prezident Volodymyr Zelenskyj, který se snaží ve spolupráci s dalšími státy vytvořit ukrajinský návrh mírové dohody.

„Česká republika pomáhala, pomáhá a jsem přesvědčen, že pomáhat i nadále bude. Česká vláda, politici a společnost chápou, že bezpečnost Ukrajiny je zároveň vaší bezpečností,“ pochválil Kuleba spolupráci. S čím dál může Česko na diplomatické rovině pomoci, je získání pozvánky do NATO a zahájení přístupových rozhovorů do Evropské unie. „Dále jde o zajištění účasti největšího možného počtu zemí na mírovém summitu a pomoc s vybudováním našeho obranného průmyslu,“ popsal Kuleba.

Řekl také, že si Ukrajinci nemohou dovolit být „unavení z války“, jak to někdy říkají lidé z jiných zemí. „Já bych požádal tyto skeptické hlasy, aby pokaždé, když říkají, že protiofenziva není dost rychlá nebo úspěšná, že válka je příliš dlouhá, cena příliš vysoká, aby mysleli na ukrajinského vojáka, který obětuje svůj život, aby Rusko zastavil na Ukrajině,“ vzkázal.

Zdroj: ČT