Po nehodě autobusu na Semilsku šest zraněných, jeden těžce

Bradlecká Lhota (Semilsko) – V Bradlecké Lhotě na Semilsku havaroval dnes dopoledne autobus, ve kterém bylo šest lidí včetně řidiče. ČTK to řekl krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Řidiče autobusu museli hasiči vyprostit. V podvečer se podařilo poškozený autobus vyprostit a krátce před 19:00 mohla být silnice znovu zprůjezdněna.

Kvůli vyšetřování nehody byla silnice v Bradlecké Lhotě několik hodin uzavřená. „Máme zmapováno, že autobus náhle najel na nezpevněnou krajnici v mírně pravotočivé zatáčce. Ovšem co bylo příčinou vyjetí autobusu zatím nevíme, to je předmětem prověřování,“ doplnil Robovský.

Policie přijala oznámení o nehodě autobusu v 11:15. Záchranáři na místě ošetřili šest zraněných. Jednoho s těžkým zraněním odvezla sanitka do nemocnice v Liberci a čtyři s lehkým zraněním do Jičína. „Šestý zraněný převoz nepotřeboval,“ řekl ČTK mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev.

Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, spolu s hasiči Libereckého kraje byli na místě i jejich kolegové ze sousedního Královéhradeckého kraje. „Vozidlo sjelo do hlubokého příkopu, kterým protéká potok a převrátilo se na bok. Řidiče autobusu hasiči vyprostili předním oknem a předali do péče záchranné služby Libereckého kraje, dále poskytovali neodkladnou předlékařskou pomoc pěti zraněným cestujícím,“ popsala zásah mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Eva Klímová.

V autobusu bylo podle mluvčí zhruba 300 litrů nafty a další provozní kapaliny, hasiči proto za pomoci sorpčních hadů zachytávali uniklé látky v potoce a zhruba o kilometr dál po proudu postavili norné stěny. Na místo povolali i zástupce odboru životního prostředí. Při nehodě poškodil autobus i sloup elektrického vedení, uvolněné dráty museli energetici odstranit, aby bylo možné s pomocí těžké vyprošťovací techniky autobus z potoka vytáhnout. To se soukromé firmě povedlo krátce po 17:00. „Po provedení závěrečného průzkumu, kdy bylo vyloučeno další ohrožení životního prostředí, velitel zásahu předal místo události policii,“ dodala mluvčí hasičů.

 

zdroj: ČeskéNoviny.cz