Počet středočeských škol s koronavirem stoupl na 231

Kolínský deník: Neplánovaného volna se možná kvůli šíření koronaviru dočkají na počátku příštího týdne někteří školáci ve středních Čechách. Třeba v Praze se to v řadě případů zdá jako hotová věc – a i v okolí metropole zřejmě některé školy vyhlásí na pondělí a úterý takzvané ředitelské volno. A jiné zase ne; záleží na tom, jak situaci posoudí sami ředitelé (případně jak se domluví se zřizovateli škol).

„Ředitelům nemůžeme cokoli nařizovat,“ řekla ve čtvrtek Deníku Dana Šalamunová ze středočeské hygienické stanice. Zdůraznila, že už pojem „ředitelské volno“ odráží fakt, že jde o rozhodnutí vedení školy. Existují nicméně regiony, kde školy dostaly doporučení od hygieniků i politiků: volno vyhlásit. Na pondělí a úterý tak, aby se spojilo s prázdninami kolem čtvrtečního státního svátku – a kolektivy žáků, učňů a studentů se nesešly po celý týden. S oběma víkendy vlastně po devět dnů.

I když ne všechny školy pokynu uposlechnou, bude jich hodně. Hlavní město Praha i kraje Jihočeský, Moravskoslezský a Olomoucký, o nichž je v této souvislosti řeč, patří mezi oblasti republiky, kde je situace kolem šíření koronaviru nejtíživější. Středočeská hygiena plošné doporučení nechystá; hejtmanství také ne. I krajský radní pro školství Milan Vácha (STAN) ve čtvrtek uvedl, že vše je na vedení jednotlivých škol. „Situace ve středních Čechách se samozřejmě zhoršuje jako v celé zemi, ale i vzhledem k tomu, že nejsou připravené žádné návazné kroky, jako například testování ve školách, zatím vše necháváme na uvážení ředitelů,“ konstatoval.

Jestliže na sklonku minulého týdne hygienici v celém kraji evidovali 166 škol s výskytem onemocnění covid-19, nyní, podle údajů ze čtvrtečního odpoledne, se jejich počet vyšplhal na 231. Celkově jsou ze škol nyní hlášeny 524 pozitivní osoby (o 123 více než v minulém týdnu) – z toho žáků a studentů je 436 (nárůst o 83) a pedagogů 52 (plus 4); počet pozitivity u technicko-hospodářských pracovníků vzrostl během týdne z jednoho případu na tři. V karanténě je nyní 6113 žáků a studentů (před týdnem jich bylo 4888) a pedagogů 160 (v minulém týdnu 114). „Nejvíce škol s výskytem koronaviru zůstává v okrese Mělník,“ sdělila Deníku Šalamunová.

Nových případů výrazně přibylo
Nově prokázaných onemocnění covid-19 bylo ve středních Čechách podle údajů ministerstva zdravotnictví ve středu 355. Pozitivně může působit snad jen fakt, že je to o 39 méně než v úterý. Jinak je ale nástup koronaviru v kraji nepřehlédnutelný: zatímco v minulém týdnu se počty nových případů zjištěné v pracovních dnech v kraji pohybovaly mezi 145 a 177 případy, v tomto týdnu se čísla zatím vyvíjela následovně: 310–394–355. Lidí s covidem bylo ve středních Čechách podle krajského úřadu ke středě 2791. Středočeské nemocnice se staraly o 36 pacientů s koronavirem – z toho o 25 neočkovaných.

Zdroj: https://kolinsky.denik.cz/z-regionu/skoly-koronavirus-covid-19-stredocesky-20211021.html