Podroužek, kterého Zeman v září omilostnil kvůli těžké nemoci, dál podniká. Babiš nechá případ prověřit

Zeman omilostnil Podroužka 14. září, tedy v den, kdy dopoledne přijel do Ústřední vojenské nemocnice a zůstal tam osm nocí. Jeho stav i důvod hospitalizace byl v té době nejasný.

Milost zastavila stíhání Podroužka za krácení daní se škodou 9,7 milionu korun. Navíc mu odpustila podmínku za to, že řídil v opilosti. „Pro mě to bylo obrovské překvapení, dál se k tomu vyjadřovat nebudu,“ sdělil serveru Podroužek. Tvrdí, že původně o žádosti o milost ani nevěděl. Podala ji jeho matka.

Podroužek podle zjištění serveru nechal deset dní po udělení milosti zapsat do obchodního rejstříku českou pobočku společnosti EPI Private bank. Její mateřská firma sídlí v Dominikánské republice, i za ni sám Podroužek podle dokumentů z obchodního rejstříku jedná.

Z notářského zápisu uloženého ve sbírce listin dokonce vyplývá, že v dubnu 2019 daňový ráj navštívil, aby firmu zapsal do tamního rejstříku. Působí také v dalších pěti společnostech, které mají sídlo v Brně, Praze a Olomouci. Stal se ředitelem, předsedou představenstva nebo jednatelem.

Podnikatel zdravotní zprávy serveru ukázat nechtěl. „Když jsem vylezl z nemocnice, řekli mi tři čtvrtě roku, a to bylo řečeno nadneseně, ale já si řekl, že se postavím znovu na nohy. Intenzivně pracuju tři hodiny ráno, pak jsou to už mechanické věci, třeba že se s někým potkám,“ upřesnil.

Hrad důvod milosti nevysvětlil

Abolici využil prezident Zeman teprve potřetí za svou dobu v úřadu. Hrad ale to, z jakého důvodu prezident zastavil stíhání, když podnikatel může dále pracovat, nevysvětlil.

„Rozhodnutí prezidenta republiky milost udělit nebo neudělit je zcela závislé na jeho úvaze a lze předpokládat, že vzal v potaz řadu hledisek, o kterých byl informován, a přihlédl především i k lékaři dokládanému zdravotnímu stavu žadatele,“ uvedl mluvčí.

Žádost o milost postoupila prezidentské kanceláři ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). „V dané věci bylo vyhodnoceno, že je naplněna podmínka závažného zdravotního stavu osoby, v jejíž prospěch je o milost žádáno. Z tohoto důvodu nebylo možné, aby ministryně spravedlnosti o žádosti o milost rozhodla sama, a tudíž došlo k jejímu postoupení,“ uvedl mluvčí úřadu Vladimír Řepka.

Abolici musel spolupodepsat Babiš. Pro server řekl, že nevěděl, že Podroužek přes údajný špatný zdravotní stav dál pracuje a řídí firmy. „Nezkoumal jsem to. Úředníci mi to dávají k podpisu, tyto věci nemám čas zkoumat,“ řekl s tím, že situaci chce dál prověřit.

zdroj: ČT24 Zprávy