Policejní prezident Švejdar končí. Rozhodl se údajně po schůzce s Rakušanem

Policejní prezident Jan Švejdar se narodil 21. listopadu 1967, v devatenácti letech nastoupil k tehdejšímu Sboru národní bezpečnosti k Pohotovostnímu pluku VB, poté sloužil na oddělení v Peci pod Sněžkou a na okresním ředitelství v Trutnově.

Od roku 1993 působil ve vedoucích funkcích, dlouho byl velitelem služby kriminální policie a vyšetřování policejní správy Východočeského kraje. Po třinácti letech povýšil a stal se hlavou celorepublikové kriminálky, ale již v dalším roce se vrátil na východočeské ředitelství, kde se stal náměstkem krajského ředitele.

Ve funkci zůstal i poté, co se policie přizpůsobila samosprávnímu krajskému uspořádání a z východočeského ředitelství se stalo královéhradecké krajské ředitelství. Poté, co v roce 2011 odešel tehdejší krajský ředitel, byl Švejdar nejprve pověřen řízením, o rok později byl jmenován novým ředitelem policie v Královéhradeckém kraji. Po dvou letech byl v rámci přesunů krajských ředitelů převelen do Pardubic.

Policejním prezidentem se stal 1. prosince 2018, jmenoval ho tehdejší ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ve funkci vystřídal Tomáše Tuhého, který se stal velvyslancem na Slovensku. Svou rezignaci a odchod do civilu Švejdar oznámil 16. prosince 2021. Konec u policie komentoval tím, že dospěl k názoru, že jeho setrvání ve funkci není žádoucí. O propuštění ze služebního poměru požádal k 31. březnu 2022.

zdroj: ČT24 Zprávy