Policie uzavřela část ostravského obvodu Plesná, našla se tam munice

Ostrava-Plesná – Policie uzavřela velkou část ostravského obvodu Plesná. Evakuuje tamní obyvatele, protože se tam dnes dopoledne našla nevybuchlá letecká puma z 2. světové války. ČTK to řekla mluvčí ostravské policie Eva Micalíková. Kdy opatření skončí, není momentálně jasné. Mluvčí dodala, že evakuace se týká velké části obyvatel obvodu, ve kterém žije přibližně 1300 lidí.

Asi 100 kilogramů vážící nevybuchlou munici našel dnes dopoledne muž pří výkopových pracích na zahradě. „Nález ohlásil policii. Přivolaný pyrotechnik nařídil evakuaci obyvatel v okruhu 800 metrů od místa nálezu,“ řekla Michalíková.

„Evakuace postupně pokračuje. Zatím se naplnil jeden autobus. Lidé, kteří se vracejí do svých domovů, se tam už nedostanou. Jakmile bude okolí evakuováno, pyrotechnici nevybuchlou munici převezou k odborné likvidaci,“ doplnila policejní mluvčí.

Na Opavsku a Ostravsku jsou podobné nálezy časté. Okolím Opavy, částí Hlučínska a Ostravska postupovali na jaře 1945 vojáci Rudé armády a jednotek 1. čs. armádního sboru. Ostravsko-opavská operace byla jednou z nejvýznamnějších vojenských bitev druhé světové války na území někdejšího Československa.

Pozůstatky po bojích se nacházejí dodnes. Naposledy policie 9. září ze stejného důvodu uzavřela část Ostravy-Poruby. I tehdy se evakuace týkala 1000 lidí.


zdroj: ČeskéNoviny.cz