Policie v Texasu čelí kritice za rychlost zásahu při střelbě ve škole v Uvalde

K incidentu, při němž osmnáctiletý mladík zastřelil dvě učitelky a devatenáct dětí ve věku okolo deseti let, úřady podle amerických médií poskytují značně nejasné a někdy protichůdné informace. Při čtvrteční tiskové konferenci zástupci bezpečnostních složek převážně ignorovali otázky, proč nebyli schopní střelce zastavit dříve, píše agentura AP.

Většina obdobných incidentů v USA přitom podle expertů končí do několika minut. „Čekat hodinu je nechutné,“ zhodnotil pro televizi NBC News Sean Burke, předseda organizace School Safety Advocacy Council, která radí učitelům, jak reagovat na případnou střelbu. „Jestli se ukáže, že je to pravda, tak je to nechutná skutečnost,“ dodal.

Jeden z nejhorších případů střelby na amerických školách začal v úterý těsně před 11:30 místního času, když pachatel identifikovaný jako Salvador Ramos u školy naboural v autě a záhy začal střílet. Úřady původně uváděly, že jej konfrontoval pracovník ochranky, podle nové verze k tomu nedošlo. „Vešel dovnitř bez překážek,“ oznámil Victor Escalon z ministerstva veřejné bezpečnosti.

Až v 11:44 dorazili první policisté, uvádí časová osa sestavená deníkem The Washington Post (WP). Ramos na ně údajně střílel a zavřel se do dvou vzájemně propojených tříd, kde začal zabíjet. Všech jednadvacet obětí zřejmě zastřelil na tomto místě. Bezpečnostní složky dovnitř pronikly až těsně před 13:00, po příjezdu pohraniční stráže. Následně útočníka zabily.

POLICEJNÍ POSTUPY
Co se přesně dělo během více než hodinového intervalu, není jasné. Ze školy skrze okna prchaly děti, píše The New York Times, zatímco se u areálu tvořil dav lidí. Byli v něm i rodiče žáků, kteří podle výpovědí prosili policii, aby zasáhla. Dokonce zvažovali, že do školy vtrhnou sami. Vypjaté okamžiky podle deníku dokumentuje video, v němž jistý muž obviňuje strážníky, že jen postávají venku.

Někteří rodiče údajně skončili ve vazbě. Desirae Garzaová vypověděla, že jejímu bratrovi Angelovi, jehož desetiletá nevlastní dcera je jednou z obětí, strážník nasadil pouta, když se rozběhl k budově. Matka dvou žáků Angeli Rose Gomezová tvrdí deníku The Wall Street Journal, že dopadla podobně. „Policie nic nedělala,“ prohlásila.

Mluvčí texaského ministerstva veřejné bezpečnosti Chris Olivarez ve vysílání televize CNN hájil postup policie s tím, že ve škole zasahovalo několik strážníků, kteří byli pod palbou a zároveň přivolávali posily.

„Jedna věc, kterou Američané musí pochopit, je, že strážníci vstupují do té budovy a neví, kde se střelec nachází. Slyší výstřely, dostávají výstřely. V tu chvíli, pokud by postupovali dál, aniž by věděli, kde podezřelý je, mohli být postřeleni, mohli být zabiti,“ obhajoval zásah Olivarez.

POLICISTÉ MUSÍ OKAMŽITĚ JEDNAT
Sám přitom potvrdil, že podle policejních instrukcí strážníci musí v podobných situacích střelce co nejrychleji zneškodnit. Zda by ráznější zásah v tomto případě zachránil životy, není zjevné, neboť podle informací NYT většina obětí zemřela v prvních minutách útoku.

Televize MSNBC nicméně upozornila, že v místnosti s mrtvými dětmi byla nalezena i krvácející dívka, která zahynula až po transportu do nemocnice.

Po důkladném vyšetření policejního zásahu volá kongresman Demokratické strany z Texasu Joaquin Castro, který se obrátil na Federální úřad pro vyšetřování (FBI). „Vyzývám FBI, aby maximálně využila svých pravomocí a vypracovala plnohodnotnou zprávu,“ vyzval úřad.