Policisté navrhli obžalovat řidiče kamionu za střet s vlakem v Olomouci

Nehoda kamionu, vlaku a osobního auta s následným požárem na železničním přejezdu v olomoucké části Bělidla, 17. října 2023.ČTK/Peřina Luděk Olomouc – Policisté navrhli obžalovat pětašedesátiletého řidiče polského kamionu za loňský střet s vlakem na přejezdu v olomoucké části Bělidla. Za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozí až osm let vězení, sdělil dnes ČTK mluvčí policie Libor Hejtman. Kamion při střetu loni v říjnu narazil do palivové nádrže vlakové soupravy a vozy vzápětí pohltil mohutný požár. Při nehodě bylo několik lidí lehce zraněno. Škodu policie vyčíslila na více než 30 milionů korun. Nehoda se stala na přejezdu zabezpečeném světelnou signalizací bez závor, která podle inspekce byla v době nehody v činnosti.

„Olomoučtí kriminalisté ukončili vyšetřování srážky osobního vlaku s nákladním vozidlem, ke které došlo 17. října loňského roku na železničním přejezdu v Divišově ulici v Olomouci. Kriminalisté předali okresnímu státnímu zástupci spis s návrhem na podání obžaloby na pětašedesátiletého řidiče nákladního vozidla, kterému hrozí za přečin obecné ohrožení z nedbalosti trest odnětí svobody na dvě léta až osm let nebo peněžitý trest,“ uvedl policejní mluvčí.

Nehoda se stala na přejezdu přes frekventovanou silnici v městské části Bělidla. Řidič kamionu převážející kovové součástky k nábytku jel od Hodolan, podle policie se pravděpodobně plně nevěnoval řízení a na železniční přejezd vjel na červenou, kde se střetl s právě projíždějícím osobním vlakem mířícím od Velké Bystřice k olomouckému hlavnímu nádraží. Kvůli protržené palivové nádrži vypukl po nárazu mohutný požár, plameny se tehdy rozšířily na celou nákladní soupravu, osobní vlak a automobil, který přijel k přejezdu z opačného směru než nákladní vozidlo. Na místě s plameny bojovalo osm jednotek hasičů.

V danou chvíli ve vlaku cestovalo zhruba 30 lidí. Nehoda si vyžádala zranění řidiče nákladního auta, vlakvedoucího a nejméně šesti cestujících ve vlaku. Tragickým následkům podle hasičů zabránila pohotová reakce vlakvedoucího Romana Juřeny, kterému se podařilo včas zprůchodnit východ z prvního vagonu, jenž se po nárazu ocitl v plamenech. Lidé tak rychle mohli přejít do druhého vozu a poté ven. Vlakvedoucího Romana Juřenu a Lukáše Dudíka, který lidem pomáhal jako očitý svědek zvenčí, za jejich obětavou pomoc ocenil kraj i hasiči.

Autor: ČTK

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..