Porota v kauze Kenosha zprostila mladého střelce Rittenhouse všech obvinění

Porotci se v ostře sledovaném procesu přiklonili k argumentu obhajoby, že tehdy sedmnáctiletý Rittenhouse střílel v oprávněné sebeobraně.

Rittenhouse loni v noci z 25. srpna zastřelil šestatřicetiletého Josepha Rosenbauma a o deset let mladšího Anthonyho Hubera a zranil tehdy sedmadvacetiletého Gaige Grosskreutze při chaotické dohře demonstrace spojené se zákrokem bílého policisty proti černochovi Jacobu Blakeovi. Následně byl obžalován mimo jiné z dvojnásobné vraždy a hrozilo mu až doživotní vězení.

Tři dny dohadů

Dvanáctičlenná porota se o verdiktech v pěti bodech obžaloby začala radit v úterý a podle deníku The New York Times případ projednávala čistého času asi 26 hodin. Musela se při tom vypořádat s dramaticky odlišnými obrázky obžalovaného, které se během hlavního líčení snažily vykreslit dvě strany.

Zatímco prokurátor Thomas Binger popisoval nyní osmnáctiletého Rittenhouse jako agresora, který v osudný den sám vytvořil podmínky pro krveprolití, obhajoba popisovala jeho počínání jako oprávněnou reakci na útoky účastníků demonstrace.

Rittenhouse se tehdy do ulic města Kenosha vydal v návaznosti na výtržnosti z předchozích dvou večerů a jeho cílem prý bylo bránit ničení soukromého majetku a pomáhat případným zraněným. Po konci hlavního shromáždění se nejdříve dostal do konfliktu s Rosenbaumem, který se podle některých svědků choval agresivně.

Obžalovaný u soudu vypověděl, že začal střílet, když mu Rosenbaum sahal po zbrani, prokuratura ale tento popis situace odmítala. Když Rittenhouse šestatřicetiletého muže zastřelil, vypukl na místě chaos, který vedl k dalšímu krveprolití.

zdroj: ČT24 Zprávy