Portugalsko označilo podezřelého v kauze zmizení Madeleine McCannové z roku 2007

Podle britských médií jde o Christiana Brücknera, který si nyní v Německu odpykává trest vězení za znásilnění americké seniorky v roce 2005 ve stejném městě, odkud dva roky nato zmizela Madeleine. Už dříve byl odsouzen i za sexuální zneužívání dětí. Nejnovější krok portugalské prokuratury by podle The Guardian mohl vést k formální žádosti o Brücknerovo vydání do Portugalska.

Prokuratura portugalského města Faro ve čtvrtek oznámila, že ve středu učinila formální krok označení podezřelého, což je specifický úkon místní justice. Podle serveru BBC musela tento krok udělat do 3. května, kdy uplyne 15 let od zmizení Madeleine z turistického komplexu v Praia da Luz v jihoportugalském regionu Algarve.

Podle portugalských zákonů by totiž jinak nemohly pokračovat další právní kroky v této kauze. Prokuratura nicméně v prohlášení uvedla, že důvodem jejího kroku nebylo blížící se vypršení lhůty, ale „silné indicie“ o spáchání trestného činu.

Mediální zájem i protest proti Netflixu

Zmizení malé Madeleine, jejíž tělo se nikdy nenašlo, je jedním z nejznámějších takových případů v Evropě z poslední doby. Hojně se mu věnovala evropská média a společnost Netflix o něm natočila i dokumentární sérii, proti čemuž protestovali Madeleinini rodiče kvůli obavám, že to může ohrozit vyšetřování.

Rodiče Kate a Gerald osudný den uložili večer své děti (kromě Madeleine i o rok mladší dvojčata) spát a šli na večeři s přáteli do restaurace asi padesát metrů od apartmánu. Pokoj s dětmi podle svých slov pravidelně kontrolovali, při návratu kolem 22:00 ale zjistili, že Madeleine zmizela, což ihned oznámili policii.

Kromě portugalských úřadů případ vyšetřují i britská policie, která ho řeší stále jako zmizení, a německá, jež v roce 2020 oznámila, že vyšetřuje jako podezřelého Christiana B. Ten dosud nebyl v této souvislosti obžalován a vinu odmítá.

V době zmizení Madeleine bydlel Brückner u Praia da Luz a v den únosu z tohoto místa i telefonoval. Den poté v Portugalsku odhlásil auto. Za sexuální zneužívání dětí byl odsouzen už v letech 1994 a 2016 a v roce 2019 dostal trest vězení za znásilnění 72leté Američanky v Praia da Luz, kterého se dopustil v roce 2005.

zdroj: ČT24 Zprávy