Postavy kalendária pražského orloje vypadají po rekonstrukci jinak. Stížnost bude řešit ministerstvo

Kalendárium a měsíčník vytvořil Mánes v roce 1866 pro tehdy nově obnovený Staroměstský orloj. Od roku 1882 na orloji visela kopie díla, originál byl umístěn do muzea, aby netrpěl vlivem počasí, uvádí na svém webu Muzeum města Prahy. Povětrnostními vlivy trpěla i kopie, v roce 2018 se tedy vytvářela nová.Astroláb dříve sloužil k určování a předpovídání poloh astronomických těles, určování místního času či k zeměměřickým účelům. Na pražském orloji je vyhotovena astronomická deska, která je z astrolábu odvozena. Při opravě orloje v roce 2018 byla podle některých kritiků část astrolábu chybně přemalována, magistrát ho v roce 2019 nechal znovu přemalovat. Uvedl tehdy ale, že orloj po celou dobu plnil všechny své funkce. Správce orloje Petr Skála se podle Deníku N o podobu astrolábu stále pře s Patkou, který nyní kritizuje podobu kalendária.

VZHLED ORLOJE MAGISTRÁT KONZULTOVAL S PAMÁTKÁŘI I DALŠÍMI INSTITUCEMI
„Oprava orloje byla součástí rekonstrukce celé věže Staroměstské radnice. Práce byly provedeny podle projektové dokumentace, která prošla celým stavebním řízením a v souladu se závaznými stanovisky Národního památkového ústavu i odboru památkové péče pražského magistrátu. Finální vzhled orloje jsme při opravách kromě památkářů konzultovali i s dalšími odbornými institucemi a odbornou veřejností,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„V nejbližších letech či v desítkách let neplánujeme žádnou úpravu ani modernizaci orloje, kromě pravidelné konzervační činnosti především dřevěných soch. Celá oprava věže stála zhruba 61 milionů korun bez DPH, z čehož orloje se týkalo přibližně deset milionů korun bez DPH,“ doplnil.