Předvolební rozhovor s kandidátem koalice SPOLU Martinem Smetanou

Kandidát koalice SPOLU ve středočeském kraji pan Bc. Martin Smetana už jednou na naše otázky odpovídal. Ale protože čas voleb se blíží a kampaň se zase posunula o trochu dál, požádali jsme pana Smetanu o odpovědi na další otázky:

Volby se rychle blíží, pane předsedo, kandidáti nyní musí vynaložit velké úsilí, aby vše zvládali. S čím máte z této i předchozích kampaní, ve kterých jste kandidoval, největší zkušenosti?

Jsem zvyklý na to, že v každé kampani tvrdě pracuji. Od stavění skákacích hradů, práce s billboardy až po sestavování programových dokumentů a povolebních vyjednávání. Máte pravdu, že poslední předvolební období je velmi náročné, ale všichni do toho jdeme s vidinou jasného cíle, zlepšení stavu České republiky.

Jak se Vám spolupracuje v koalici SPOLU?

Na začátku naší koaliční spolupráce jsem, přiznám se, byl trochu skeptický vůči tomuto projektu. Ale postupem času jsem zjistil, že spojení tří demokratických pravicových stran byl vynikající nápad. Máme mnoho programových bodů, které nás spojují. Ale především jsou všichni kandidáti ochotni pracovat, znají realitu naší politiky a máme voličům co nabídnout. Asi to bude znít jako fráze, ale skutečně jsme pracovitý tým, který táhne za jeden provaz. My jsme si koaliční spolupráci tedy vyzkoušeli už v kampani a ve vládě bychom věděli, co a jak udělat.

Jezdíte po celém kraji a společně s dalšími kandidáty děláte velmi zajímavou kontaktní kampaň. Na co se Vás voliči nejčastěji ptají?

Voliči chtějí vrátit důstojnost, slušnost a pracovitost do naší politiky. Vysvětlujeme jim, že právě naše koalice je pro tento cíl nejlepší. Velké trápení mají voliči i s chováním vlády vůči podnikatelům a živnostníkům. Protože mezi tuto kategorii také patřím, snažím se všem vysvětlit na základě svých dlouholetých zkušeností, jak bych v politice postupoval já a zároveň vysvětluji všem, proč je naše nabídka řešení nejlepší. Hodně otázek se týká také bydlení, zejména v otázkách mladých voličů se odrážejí obavy o budoucnost bytové politiky. I jim ale nabízíme kvalitní řešení. No a samozřejmě mnoho lidí trápí enormní, téměř až astronomické, zadlužování naší země současnou vládou. Naše koalice chce tento trend zastavit, abychom se nedostali do situace jako před lety Řecko.

Co Vás nejvíce překvapilo v průběhu kampaně?

Podobně vyhrocená kampaň, jako je letos, tu asi ještě nebyla. Trestně stíhaný premiér, navíc s prokázanou spoluprací s StB, nedokázal zvládnout covidovou situaci a díky současné vládě zemřely desetitisíce lidí. Není to snad dostatečný argument pro změnu? Navíc proti naší koalici se vymezují nejen strany vládní, ale i některé opoziční, které místo nabídky vlastního programu jen hledají kritiku ODS a dalších stran koalice SPOLU.  

Tipujete jako zkušený kandidát výsledek voleb?

Nerad tipuji, spíše vycházím z dlouhodobých faktů a reality. Ale myslím, že naše koalice má šanci na úspěch, a to nejen díly lídrovi, ale především díky dobře sestaveným kandidátkám spolupracujících tří politických stran. Věřím, že obsadíme místo premiéra a budeme to právě my, kdo bude sestavovat i budoucí vládní kabinet.

Děkuji za rozhovor.

Josef Kysilka