Premiér Fiala pronese večer projev k národu, mluvit bude o politické a ekonomické situaci

Projev přichází v době, kdy se blíží předsednictví Česka v Radě Evropské unie a vláda se potýká s dopady korupční kauzy v pražském dopravním podniku (DPP) okolo náměstka Petra Hlubučka.

V úterý Fiala uvedl, že po rezignaci ministra školství Petra Gazdíka (STAN) odmítá větší rekonstrukci vlády. Kandidáta na nového ministra by mělo hnutí STAN představit do konce týdne.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), kterého část opozice v souvislosti s kauzou údajné korupce na pražském magistrátu vyzývá k rezignaci, má podle premiéra jako šéf resortu stále důvěru kabinetu.

Víc než půl roku od jmenování řeší Fialova koaliční vláda kromě běžné agendy hlavně rostoucí inflaci, energetickou krizi či dopady války na Ukrajinu včetně přílivu uprchlíků. Vláda se snaží zmírnit dopady prudkého nárůstu cen energií a pohonných hmot, podle opozice ale nedostatečně.

Na středečním jednání má Fialův kabinet probírat hlavně návrh ministerstva průmyslu a obchodu na zavedení takzvaného úsporného tarifu, který má domácnostem kompenzovat část nákladů na spotřebu.