Prezident Pavel se na Hradě setká s ministrem zahraničí Lipavským

PREZIDENT PAVEL SE NA HRADĚ SETKÁ S MINISTREM ZAHRANIČÍ LIPAVSKÝM
Prezident Petr Pavel se dnes na Pražském hradě setká s ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským (Piráti). Dá se předpokládat, že oba politici budou jednat o koordinaci zahraniční politiky vlády a Hradu, vývoji na Ukrajině a o dalších aktuálních otázkách.

Pavel po svém zvolení do čela státu letos v lednu avizoval, že jeho cílem nebude dělat samostatnou zahraniční politiku. Své kroky proto pravidelně koordinuje s dalšími vysokými ústavními činiteli, s nimiž se pravidelně schází. Zatím poslední takové schůzky v květnu se vedle Pavla, premiéra Petra Fialy (ODS) a předsedy obou parlamentních komor Miloše Vystrčila (ODS) a Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) zúčastnil i Lipavský.

Česko patří k blízkým spojencům Ukrajiny v jeho boji proti ruské agresi. Na sobotních konzultacích zástupců asi čtyř desítek zemí v saúdskoarabské Džiddě česká diplomacie nabídla pomoc s naplňováním desetibodového mírového plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, a to hlavně v oblasti jaderné bezpečnosti a stíhání ruských válečných zločinů.

Autor: ČTK