Při požáru bytu v New Yorku zemřelo devatenáct lidí

Adams označil následky za děsivé. „Bude to zřejmě jeden z nejhorších požárů v naší době,“ citoval ho deník The New York Times.

V nemocnicích skončilo 32 lidí. „Podle posledních zpráv víceméně všichni ze dvaatřiceti hospitalizovaných jsou ve velmi vážném, život ohrožujícím stavu,“ uvedl zpravodaj ČT ve Washingtonu David Miřejovský.

Na místě zasahovalo zhruba 200 hasičů. Podle stanice CNN začalo hořet kolem 11:00 místního času (17:00 SEČ) ve druhém a třetím podlaží devatenáctipatrové budovy. Podle šéfa hasičů Daniela Nigra záchranáři čelili silnému ohni a velmi hustému kouři. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou jasné.

Nigr uvedl, že hasiči našli mnoho obětí a zraněných na schodech – někteří měli potíže s dýcháním a se srdcem.

V kontextu neštěstí se nyní podle Miřejovského v New Yorku připomínají hlasy, které už delší dobu upozorňují na nebezpečnost podobných budov. „Hlasy sice říkají, že tam jsou takové nájmy, které si mohou dovolit i velmi chudí lidé, ale že je to vykoupené tím, že tam nejsou plněny protipožární normy a do budov se už desítky let neinvestovalo,“ tlumočil.

V USA je to tento týden už druhý požár s velkým počtem obětí. Ve středu ve Filadelfii zahynulo třináct lidí, mezi nimi sedm dětí.

zdroj: ČT24 Zprávy