Primářka: Distanční výuka zhoršila zrak u dětí, déle sledují monitory

Zpráva ČTK:  Dvacetiprocentní nárůst počtu dětských pacientů s očními obtížemi evidují lékaři Nemocnice Agel Přerov, podle kterých k tomu výrazně přispěla distanční výuka zavedená v době prudce rostoucího počtu nákaz novým koronavirem. Děti kvůli on-line výuce mnohem déle sledovaly počítačový monitor a více času doma v době pandemie tráví také u televizních obrazovek či monitorů mobilních telefonů a tabletů. ČTK to dnes sdělila primářka očního oddělení Nemocnice Agel Přerov Monika Daňková.

„Do našich ambulancí přivádějí nejčastěji rodiče děti s bolestmi hlavy z učení při počítači, nebo také s pálením a zčervenáním očí,“ uvedla Daňková. Oční lékaři přerovské nemocnici nyní ve svých ambulancích evidují zhruba dvacetiprocentní nárůst počtu dětských pacientů s očními problémy, avšak realita může být podle primářky daleko horší. Ne všichni rodiče totiž s podobnými očními problémy, které trápí jejich děti, přicházejí za odborníky, uvedla.

„Pokud jsou obtíže jednorázové, například zarudnutí či pálení očí, lze použít i volně prodejné přípravky, například kapky do očí. Jistější je ale vždy navštívit lékaře. U nás v ambulanci můžeme během chvilky spolehlivě vyloučit například jiné příčiny obtíží, ať už neurologického nebo jiného původu, případně odhalíme i rozličná oční onemocnění. Zároveň u dětí vždy měříme refrakci a můžeme předepsat i vhodné brýle,“ podotkla Daňková.

Děti by podle primářky měly omezit čas trávený doma u obrazovek spotřební elektroniky. Displeje a obrazovky zrak jednostranně zatěžují a nutí ho vzhledem k neostrosti i odleskům k daleko větší námaze. „Naopak pobyt venku v běžném prostředí, vyžadující i zaostřování na dálku, zlepšuje celkově schopnost zaostřování i vidění,“ podotkla Daňková. V situacích, kdy čas trávený u obrazovek již redukovat nelze, je vhodné zařazovat krátké pauzy po 20 minutách sledování obrazovky a displej umístit do úrovně očí a lehce jej odklonit.