Přívozy přes Vltavu se po zimě vrací do provozu

Kromě klasické městské hromadné dopravy mohou obyvatelé i návštěvníci hlavního města využívat k přepravě také hned několik různých přívozů přes řeku Vltavu. Spolu s příchodem jara obnovily některé  pražské přívozy opět svůj provoz. Letos bude možné v Praze využít celkem šest různých přívozů, na cestování přívozy se vztahují podmínky běžných tarifů pražské městské hromadné dopravy.

Někdo využívá přívozy v rámci svého každodenního běžného cestování po Praze, pro jiného se jedná o zpestření cestování po hlavním městě a zajímavou atrakci. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, vězte, že po skončení zimního období můžete opět začít využívat i ty pražské přívozy, které nejsou v provozu v průběhu celého roku. Svůj provoz letos s předstihem zahájil přívoz mezi Lahovičkami a Modřany, protože slouží také jako alternativa autobusové linky číslo 156. Kromě něj můžete v Praze využívat také přívoz P5 z Císařské louky na Výtoň, P2 z Lihovaru do Dvorců, P7 z holešovické tržnice na Rohanský ostrov nebo třeba P4 s linkou Císařské louka – Kotevní. Celoročně jsou pak v provozu přívozy P1 Sedlec – Zámky a P2 na lince V Podbabě – Podhoří.

K cestování všemi pražskými přívozy postačí cestujícím jízdenka na MHD v rámci pásma P. Některé přívozy jezdí pouze v rámci jízdního řádu – jedná se například o přívoz P2, P3 nebo P4. I tyto přívozy mohou ale v některých případech, jako jsou například kapacitní důvody, jezdit nepřetržitě. Přívozy P6, P7 nebo P1 lze využít i nad rámce plavebního řádu. Pokud byste se některým z těchto přívozů svézt i mimo dopravní řád, je zapotřebí dát tento požadavek najevo předem stanoveným způsobem (obvykle se jedná o zvukový signál v podobě zvonění nebo požádání). Plavby mimo rámec jízdního řádu jsou bez příplatku.

Většina pražských přívozů umožňuje také bezplatnou přepravu jízdních kol, pokud ale cestujete přívozem jako bruslaři, budete se před nástupem muset zout ze svých bruslí – z bezpečnostních důvodů není možné nastoupit na přívoz v bruslích. Každý z pražských přívozů má své vlastní telefonní číslo, seznam telefonních čísel na pražské přívozy naleznete spolu s řadou dalších užitečných informací zde.

Vltava Praha

Zdroje: Praha.eu, České noviny, Kudy z nudy

Zdroj fotografií: Pexels