Probíhá operace na evakuaci lidí z Azovstalu, oznámila OSN. Rusko dál stahuje síly k Ukrajině, uvedl Kyjev

Na operaci se podílí Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) a je koordinována s ukrajinskými a ruskými představiteli, řekl agentuře AP mluvčí OSN Saviano Abreu. Situaci označil za „velmi složitou“ a další podrobnosti nechtěl uvést. Podle fotografa agentury Reuters dorazilo v neděli do dočasného ubytovacího centra ve městě Bezimenne v Doněcké oblasti přes 50 civilistů, kteří opustili oblast kolem Azovstalu.

Odhaduje se, že pod hutním komplexem, který zůstává poslední částí Mariupolu dosud neobsazenou ruskými silami, je společně s přibližně 2000 ukrajinskými bojovníky ukryto až 1000 civilistů, podotkla AP. Podle Reuters operace s cílem evakuovat lidi z Azovstalu, obklíčeného ruskými jednotkami, začala v pátek 29. dubna.

Rusko by mohlo opět podnikat raketové útoky na vojenské i civilní cíle po celé Ukrajině z běloruského území, uvádí ve své pravidelné ranní zprávě ukrajinský armádní generální štáb. Rusové využívali běloruské území k útokům na Ukrajinu už dříve. Ukrajinská armáda také varuje před provokacemi na hranicích.

Dále uvádí, že Rusko přesouvá k ukrajinským hranicím po železnici zbraně a další vojenské vybavení ze Západního, Centrálního a Východního vojenského okruhu a také se Severní flotily. Rusové také pokračují v ostřelování a leteckých náletech na Charkov a podnikají útoky ve směrech z Izjumu na Barvinkove a na Slovjansk, sdělilo velení ukrajinských ozbrojených sil.

Na severu Ukrajiny podle něj nepřátelské jednotky ostřelovaly pozice ukrajinských ozbrojených sil z ruské Brjanské oblasti. Invazní jednotky se podle něj rovněž pokoušejí dosáhnout administrativních hranic ukrajinské Chersonské oblasti a vytvořit tam příznivé podmínky pro ofenzivu na Mykolajiv a Kryvyj Rih.

Londýn: Rusko usiluje o trvalou kontrolu nad Chersonskou oblastí

Podle Londýna Rusko usiluje o dlouhodobou politickou a ekonomickou kontrolu nad Chersonskou oblastí, jejíž převážnou část obsadilo začátkem invaze. Uvedlo to ve svém pravidelném hodnocení britské ministerstvo obrany, podle nějž trvalá kontrola nad Chersonem a jeho dopravními cestami zvýší schopnosti Ruska udržet postup na sever a západ a upevní také jeho kontrolu nad nelegálně anektovaným poloostrovem Krym.

„Od obsazení jihoukrajinského města Chersonu na začátku března se Rusko snaží legitimizovat svou kontrolu nad městem a okolními oblastmi dosazením proruské správy,“ uvedl Londýn. „Tato správa v nedávných prohlášeních mimo jiné uvedla, že návrat pod ukrajinskou kontrolu je ,nemožný‘, a oznámila čtyřměsíční přechod od ukrajinské hřivny na ruský rubl,“ dodal s tím, že ruský rubl se v Chersonu používá od neděle.

Rusko tvrdí, že zničilo ze Západu dodané zbraně

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že raketami s plochou dráhou letu zasáhlo vojenské letiště u Oděsy a při úderu zničilo kromě ranveje také zbraně dodané Ukrajině ze Západu. Podobná tvrzení bojujících stran nelze nezávisle ověřit. Ukrajina už v sobotu obvinila Moskvu z vyřazení nově vybudované přistávací dráhy na hlavním letišti v Oděse.

Ruské ministerstvo obrany podle ruské státní agentury TASS kromě toho tvrdí, že z domů u mariupolských oceláren Azovstal v sobotu odešly dvě skupiny civilistů – celkem 46 lidí. Resort obrany dále tvrdí, že civilistům bylo poskytnuto ubytování, jídlo a lékařská péče. Podle fotografa agentury Reuters dorazila v neděli do dočasného ubytovacího centra skupina asi 40 civilistů, kteří opustili oblast kolem Azovstalu. Poradce ukrajinského ministra obrany Jurij Sak v nedělním rozhovoru pro stanici BBC evakuaci menšího počtu lidí označil za „záblesk naděje“, byť situace podle něj zůstává extrémně složitá. Konkrétní počty evakuovaných nezmínil.

Ruské agentury TASS a RIA Novosti už v sobotu večer uvedly, že z obléhaného areálu ocelárny bylo evakuováno 25 civilistů, včetně šesti dětí. Zástupce velitele ukrajinského pluku Azov Svjatoslav Palamar později informoval o evakuaci dvaceti žen a dětí z Azovstalu.

Mariupolská městská rada a oblastní gubernátor mezitím oznámili, že by během neděle mohla fungovat evakuace civilistů z Mariupolu. Lidem, kteří chtějí odjet do Záporoží, úřady sdělily, aby se dostavili v 16:00 místního času (15:00 SELČ) na určené evakuační místo. Ocelárny Azovstal jsou poslední baštou ukrajinského odporu v Mariupolu a v jejich krytech se vedle ukrajinských obránců skrývají podle ukrajinských úřadů i stovky žen a dětí.

Zelenskyj: Ruská armáda se připravuje na velké ztráty

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoposelství řekl, že ruské velení se připravuje na nové velké ztráty, neboť nabírá pro operaci na Ukrajině lidi bez bojových zkušeností a se slabou motivací. Zelenskyj také uvedl, že ruská armáda připravuje chladicí boxy na další padlé, uvedl web listu Novoje vremja.

Podle webu stanice CNN mluvil Zelenskyj také o obnově země. Šedesát devět procent území, které okupanti opustili, má už plnohodnotnou místní samosprávu a v 93 procentech osvobozených obcí už zahájily práci humanitární úřady, uvedl prezident. Dále podle něj pokračuje odminování.

zdroj: ČT24 Zprávy